Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Başkanımızla gerçekler…

7.10.2020 - 08:58:11

Önceki gün Düzce Postası Gazetemizde, manşetten bir haber vardı. “ Düzce 2053’e  hazırlanıyor” başlığındaki manşetten verilen  bu haberde, Düzce Belediye Başkanı  Dr. Faruk  Özlü, katılımcı olanlara, Düzce Çevre  Düzeni  Planın önemini  anlattı.  Bu haber yayınlanınca, Düzce’deki bilinçli çevrelerin olduğu gibi benim dikkatimi çekmeme neden oldu. Çünkü daha geçmişte birkaç defa bu plan konusunu haberci olarak takip etmiştim. Bu nedenle, şimdi durup dururken,  bu Çevre Düzeni  Planı nereden hasıl olmuştur diye bir sorular dizisi aklımıza geldi. Gün gibi hatıralarım o zamanları.  Daha önce, Bursa ili örnek alınarak Düzce ilçe iken başlatılmış bir plan, depremden sonra Düzce il olunca seçilen Mehmet Keleş tarafından benimsenmemiş ve rafa kaldırılmıştı ve Düzce tam gaz bu pejmürde günlere gelmiştir. 

 

BU PLAN NİYE GÜNDEME GELDİ?

Şimdi Sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’ye kamuoyu adına ve mesleğimin bana verdiği araştırma yetisiyle bu konuda merak ettiklerimi sormak istiyorum.  Durup dururken 33 yıl sonraki  bir konu nereden ve ne gibi sorumlulukla  gündeme geldi?  Bu planı Sayın Başkan mı,  masaya yatırmayı uygun gördü, yoksa Ankara’dan bir talimat mı geldi?  Bu planı kim çizecek, kim çizdirecek? Benim yaptığım araştırmaya göre; Çevre Düzeni Planlarını, o şehre yakın bir Büyük Şehir Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptırabilir.   Bu planının çizilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bilgisi var mı?  Bilindiği gibi,  12 Eylül 1980 İhtilalinin ardından Düzce, İstanbul’un” Uzak Su Havzası” ilan edilmesiyle bir paçası İSKİ’ye kaptırılmıştır.    Peki, bu plan için İSKİ’den görüş alındı mı, alınacak mı? 

 

KONUNUN MUHATABI BAKAN’LIKLAR BU PLANI ONAYLAYACAKLAR MI?

Bilindiği gibi, İmar Barışında da ve geçmiş yıllarda organize sanayi bölgelerinin oluşumunda da, köylerin mahalle yapılması sırasında da İSKİ’den görüş alınmamıştı. İmar Barışı uygulamasından sonra, açıklama yaparak,  “Tarım alanlarında İmar Barışının geçersizliğini” ifade eden Tarım Bakanlığının görüşü alındı mı, alınacak mı? Turizm Bakanlığının görüşü alındı mı, alınacak mı? Özetle, ilgili bakanlıklar bu planı onaylayacaklar mı?

 

NE KADAR BİLGİ SAHİBİLER VE ONAYLIYORLAR MI?

Toplantıda hazır bulunan Düzce Üniversitesi bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi mi, gerekli araştırmayı yaptı mı, görüş belirtti mi?  Üniversite,  toplantı günü Düzce Belediyesi Proje Ofisinin bu konudaki sunumunu bilimsel olarak yeterli buldu mu? Düzce’ye bağlı ilçelerin belediyelerinin görüşü alındı mı, alınacak mı? İl Genel Meclisiyle, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası için de aynı sorularımız geçerli. Toplantıya katılan diğer sivil kitle örgütleri için de aynı sorularımız geçerli.   

 

DÜZCE’YE NE GETİRECEK, DÜZCE’DEN NE GÖTÜRECEK?

Yıllardır hiçbir konuda bir vizyonu olmayan ve bir çok ihmale uğrayan Düzce’de zaten kısıtlı olan tarımsal alanlı köylerin mahalle yapılmasıyla, imarın adeta mantar gibi her yerde patlaması ve köşe-bucak her yerin betonlaşmasıyla, tüm ısrarlara rağmen Konuralp’in mahalle yapılarak betonlaşmasıyla, Saklı Kent diye adlandırdığımız ve arıcılığın gelişmesi için  girişimlerin olduğu Yığılca ilçemizde çimento fabrikası kurulmasıyla,  D-100 Karayolunda  bile sanayinin tavan yapmasıyla, her ilçeye organize sanayi bölgesi  açılmasıyla,  Derdin yöresinde  HES’lerin  koyulmasıyla,  geçmişte  verimli tarım alanlarının  çeşitli nedenlerle  bitirilmesiyle,  Efteni Kaplıcası  gibi,  turist getirecek yerlerin  bitik durumda olmasıyla, Kardüz Yaylasının ne olacağı halen belirsiz olmasıyla,  her yerinden otoban ve karayolu sarmalarına döndürülmesiyle, şehir içinden bile  otoban  geçirilmesiyle, Düzce merkezinde bir tane bile şehir efsanesi  bırakılmayan veya yaşatılmayarak  adeta tarumar edilen bir zamanların, “Yeşil” ismi tarih olan ve griye döndürülen bu vilayete, bu plan ne getirecek, ne götürecek?

 

NELER GELİŞECEK, NELER DARALACAK?

Bu plan, tarım, turizm alanlarını genişletecek mi? Yoksa sanayi alanları ile imar alanlarını mı genişletecek?  “Düzce’nin 2053 vizyonu” diye adlandırılan bu plandan ne kazanç sağlanacağı, Düzce halkının bu plandan ne kadar mutlu olacağı ise merak konusu.

Buradan bunca soruyu ve konuyu dile getirmemin tek nedeni,  ortada net olmayan bir plandan bahsedilmesi ve de bence de yuvarlak laflarla ifade edilmesi.  Bu plan, oldu da bittiye getirilecekse ve bu güne kadar ortaya koyulan birçok açmaz gibi; biz yaptık, oldu mantığıyla yürüyecekse ben ve bilinçli Düzceliler bu konudan çok endişe duyabileceğimizi şimdiden ifade etmekte yarar var.

Esen kalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8