Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Cep telefonları insanların bir organı oldu

21.10.2020 - 09:22:51

Cep telefonları çıktı çıkalı hayatımız felç oldu. Cep telefonları çıktı çıkalı arkadaşlıklar, dostluklar, ziyaretler, selamlaşmalar kesildi. Teknoloji ne zaman hortladı insanlar değişti.

Rahmetli gazeteci arkadaşım Mehmet Kıdıman , ‘’Cep telefonları çıktı mertlik bozuldu’’ derdi.

Gerçekten telefonsuz hayat olmuyor. Bir insanın cebinde cep telefonu yoksa kendisini boşlukta hissediyor. Cep telefonları insanların vazgeçilmez bir organı oldu. Bir insanın cep telefonu yoksa eksiklik hissediyor, yalnızlık hissediyor.

Cep telefonlarının faydaları ve zararları var. Tabii biz hangisi işimize geliyorsa onu kullanıyoruz.

Efendim cep telefonu olmayan kişiler ne yapıp ne edip, allem, kallem yapıp cep telefonu sahibi oluyorlar.

Kimileri harçlığını biriktirir, kimileri borca girer, kimileri kazandığı parayla, kimileri de çalışarak cep telefonu sahibi olmaya çalışırlar.

Telefon kimin üstüne olursa olsun kimsenin umurunda olmaz. Yeter ki cebimde telefonum olsun diye düşünür.

Cep telefonu olmadan hayat olmuyor. O cep telefonunu mutlaka ister istemez  elinize alıyorsunuz. Ne var ne yok illa ki bakıyorsunuz.

Biraz da merak var. Kim ne yazmış, kim ne yapmış, kim ne paylaşmış. Yani takip aracı olarak kullanıyoruz.

Telefonumuzda kayıtlı olan kişilerin ne yaptığını hissetmiş oluyoruz. Bu da bizi rahatlatıyor. Ne kadar meraklı bir toplum olduğumuzu kendimizi bile fark edemeyecek kadar başkalarını eleştirebiliyoruz.

Efendim cep telefonunun faydaları var. Birkaç örnek verelim.

Nerede olduğumuzu bildirir. Video ve fotoğraf çeker. Selfie yapar. Canlı yayın yapar. Görüntülü konuşursunuz. Paylaşımlar yapabilirsiniz. Fecbook, Whatsapp, Messenger, Instagram kullanırsınız. Mesaj çeker, kayıtlar yapabilirsiniz. Özel resimlerinizi, konuşmalarınızı, mesajlarınızı, müzik çeşitlerini indirebiliyor veya dinleyebiliyoruz. Hatta tüm reklamlarımızı, duyurularımızı cep telefonlarından yapabiliyoruz. Oyunlar oynayabiliyoruz.  Bu cep telefonlarında aklınıza ne gelirse onları saklayabilirsiniz. Kol saatine gerek kalmadı. Zaman ayarlaması yapabilirsiniz. Alarm kurabilirsiniz.

İnsan hayatında ne varsa hepsini cep telefonlarında bulabilirsiniz. Aldığınız her nefesi, attığınız her adımı saniye saniye kayıt yapabilirsiniz.

Koskoca dünyayı küçücük bir kutunun içine sığdırmışlar. Dünyayı cep telefonunun  içine koymuşlar. Hatta sosyal yayın dedikleri yayınları bile yapıyorlar.

Telefon hastalığı Allah muhafaza kanser hastalığından daha kötü oldu. İş yapamaz hale geldik. Dakika başı telefonu elimize alıp bakıyoruz. Ne var ne yok hani meraklı toplumuz ya… İlla ki bir bakacağız.

Yahu yatarken bile cep telefonlarını başucumuza koyuyoruz. 6 yaşındaki çocuktan tutun 90 yaşına kadar olan herkes telefon kullanıyor.

Hangi mekanda oturursanız oturun her masanın üstünde cep telefonu var. Halk otobüslerinde, özel taksilerde herkesin kafası aşağıda cep telefonu ile oynuyor.

Duraklarda, banka ve postane sıralarında beklerken, yolculuk yaparken, sohbet ederken bile telefonlarla oynuyoruz.

Hatta misafirliğe gittiğiniz yerlerde bile kafanız aşağıda telefonla oynuyorsunuz. Düğünlerde, sahillerde, pikniklerde bile telefona bakıyoruz. Bırakın yolda yürürken bile telefonla haşır neşir oluyoruz.

Öyle bir duruma geldik ki şaşırmamak elde değil. Diyorlar ki cep telefonsuz hayat olmaz. Vallahi doğru söylüyorlar. Cep telefonları insan hayatından kıymetli oldu.

Hatta ölürsek yanımıza cep telefonu koyun diye vasiyet edeceğiz neredeyse? Öyle ya öbür dünyadan bu dünyayı takip edeceğiz. Ne var ne yok? Kim ne yapıyor ne ediyor haberimiz olacak.

Bu arada öyle fesat öyle kıskanç olduk ki, en iyi telefon bende olsun istiyoruz.  Vallahi kıskandığımız insanları bile gizlice telefondan takip edecek duruma geldik.

Bize ne diyemiyoruz. Çalıştığımız işyerlerinde bile insanları takip eder duruma geldik. Milyonlarca insan olmasına rağmen herkes çalıştığı yerdeki insanları  merak eder. Niye? Hastalık bu işte ne yapacaksın.

Efendim cep telefonları vücudumuzun bir organı oldu. Bunu kabul etmek gerekiyor. Yalan diyen varsa çıksın ortaya…

Esenkalın…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8