Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof. Dr. Celal ERBAY

Seciye ve karakterimizin, ruh ve manamızın temellendiği diyarlardan; Semerkand ve Buhara’dan selam olsun sizlere!

18.02.2021 - 09:47:19

SEVGİLİ dostlar, bu satırları size Özbekistan’dan yazıyorum. Geçtiğimiz Perşembe günü, birtakım sivil diplomasi çalışmaları yapmak; gönüldaşlık ve birlikteliklerinin kökü maziye dayanan, ruh ve mana bütünlüğü içerisindeki iki kardeş devletin günden güne gelişmekte olan münasebetlerinin daha ileri noktalara ulaşmasına, davranış ve gönüllerimizle birlikte katkılar sunmak üzere bir dostumla Özbekistan’a gitmiştim.

Seyahat ve ona dayalı çalışma programımı düzenleyen arkadaşlara gitmeden önce özenle tembih etmiştim; “Ben mutlaka ve mutlaka Özbek kardeşlerimle birlikte bir Cuma namazı kılmak istiyorum, programı ona göre yapın” diye. Nitekim 11 Şubat Perşembe günü 19.25 itibariyle İstanbul’dan havalanmış 4-5 saat sonra Taşkent’e ulaşmıştık. İki ülke arasındaki saat farkı, iki saat idi. Mesela bizde 19.00 iken onlarda saat 21.00 oluyordu. Kısacası, Perşembe günü İstanbul’dan yola çıktık ama Taşkent’e ancak Cuma günü varabildik.

 

TAŞKENT’TE CUMA NAMAZI

Cuma günlerinin hareketliliği ve Cuma namazlarının öncesinde ve sonrasında sergilenen görünüm ve heyecanın sosyal gözlemcilere sunmuş olduğu KESİTLER, o toplumun sosyolojik tahlili ve sergilemiş olduğu sosyal olay ve olgulara dayalı değerlendirilmeleri açısından çok önemli veriler sunar. Bu çok önem arz eden bir husustur.

Son on seneden bu yana hukuk sosyolojisi ile meşgul olan bir kişi olarak bu açıdan mihmandarlığımızı yapan Özbek arkadaşların Cuma vaktine daha bir saat olmasına rağmen, “geç kalıyoruz, yer bulamayız” diye bizi sık sık uyarmaları dikkatimi çekmişti. Nitekim Cuma’yı eda etmek üzere dostlarımızın belirlemiş olduğu Ak-Mescid’e geldiğimizde, değil içeri girmek, çok geniş ve düzenli olmasına rağmen bahçede bile yer bulmada zorlanmıştık.

Bu süreçte dikkatimi çeken iki hususu sizinle paylaşmak isterim, birincisi şu; Cuma namazının farzı kılındıktan sonra hiç kimse yerinden kalkıp gitmedi. Cuma namazının son sünneti ile birlikte ibadetlerine devam ettiler, hatta 8,9,10 yaşındaki çocuklar bile… Dikkatimi çeken ikinci husus ise,  Cuma namazına iştirak edenlerin yüzde doksanını gençlerin teşkil etmesiydi. Altmış’ın üstünde kimseye rastlamadım desem asla mübalağa etmiş olmam.

Çarlık döneminden bu yana 140 yıllık Rus zulüm ve baskısına ilaveten, Onların mezalimini hiç aratmayacak olan ve daha düne kadar devam eden Kerimov’un akıl almaz işkence taktikleri karşısında yılmadan direnç gösteren, ancak Yeni Cumhurbaşkanının halkın oylarıyla iş başına gelmesiyle gerçek hürriyetine kavuşan, ruh ve manasıyla bütünleşen, özüne dönen Özbek kardeşlerimizin sergilemiş oldukları bu manzara beni çok etkilemişti. Özel olarak olduğum yerde dineldim ve cemaatin dağılışını seyrettim... Dakikalarca sürdü. Hiçbir zaman cumaya iştirak edenlerin sayısı 20 bin’in altında değildi… Yollar dolup taşmıştı adeta… Bütün kalabalıklığına rağmen halkın sakinliği dikkat çekiyordu. Hiçbir itiş-kalkış olmadığı gibi herkes sakin ve birbirine yardımcı olmanın peşindeydi.

 

DİKKATİMİ ÇEKEN DİĞER BİR HUSUS!

Burada Cuma günü, sanki bir bayram günü neş’esi içerisinde algılanıp yaşanıyor. Birlikte eda ettikleri namaz sonrası, Camiden çıkan halk, yanlarındaki çocukları, dost ve akrabalarıyla birlikte meşhur Özbek pilavı ile ününü pekiştiren mekanlarda yerlerini alıp Cuma ile birlikte hissetmiş oldukları huzur ve mutluluğu birbirleriyle paylaşmaya devam ediyorlardı.

Evet, başta İmam Maturidi’lerin, İmam Buhari’lerin, İmam Bahauddîn’lerin, Nesefî’lerin, Zemahşerî’lerin, Birunî’lerin, Ali Kuşçu’ların, ağzımızda anamızın ak sütü gibi helal ve temiz Türkçemizi yabancı tasallüdünden kurtarıp kollayan, sağ-salim bir şekilde yaşamasının ilkelerini koyan Ali Şir Nevaî’lerin torunlarının, burada saydığımız veya sayamadığımız ağzı dualı büyüklerinden aldıkları dualar sayesinde bugünlere eriştiklerini müşahede etmek basiret sahibi, gören gözler için hiç de zor olmuyordu. Gösterene hamd olsun…

İlk günümüz Cuma’nın neş’esiyle geçti. Cumartesi, Pazar asıl seciye ve karakterimizin, ruh ve manamızın maya tutup temellenmesinde öncü şahsiyetlerin sukün içinde “velba’su ba’delmevt”i bekledikleri Semerkand ve Buhara ‘ya gidip; hem oralarda toprağın altındakilerle, hem de onların toprağın üstündeki izleriyle bir daha tanış olduk, hasret giderdik. Müteakiben Pazartesi, Salı günü ise Taşkent’te gerçekleştirdiğimiz resmî görüşmelerle kardeşlerimizle olan ve kökü maziye dayanan sevgi ve birlikteliğimizin pekişmesine gayret sarf ettik.

Sevgili dostlar gelin, isterseniz 140 yıllık eziyet ve cefaya rağmen kardeşlerimizin Taşkent’te Cuma’yı bayrama dönüştürdüklerine şahit olduktan sonra, algıladığımız bu hazzı doya doya özümseyelim ve haftaya da Semerkand ve Buhara’da birlikte takip edeceğimiz izlerle huzur bulmaya devam edelim… 

Şimdilik kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Not: Bütün dostlarımızın Regaib Kandili'ni kutluyor, daha nicelerine kavuşmalarına dualar ediyorum.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Çok Kiymetli Hocam.Anayurttan Atayurdunuz olan Özbekistan’a Hoş geldiniz şeref verdiniz.Türki Cumhuriyetlerden binlerce yetiştirdiğiniz öğrencileriniz arasında olan Özbek öğrencileriniz adına ülkemizde sizi ağırlamaktan çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.İki kardeş ülke olan TÜRKİYE ile ÖZBEKİSTAN arasındaki olumlu ilişkilerde sizin emeğiniz ve hizmetleriniz şüphesiz çok büyük.Sizlerden almış olduğumuz eğitim ve sizlerden görmüş olduğumuz hizmetlerinizden şunları anladık ki tüm Türki cumhuriyetler olduğu gibi TÜRKİYE ve ÖZBEKİSTAN ayrılmaz bir vücut gibi dinimiz bir,dilimiz bir,soyumuz ve davamız bir olan iki devlet tek millet olduğumuzu gördük ve anladık.Başta TÜRKİYE CUMHURİYETİ devleti ve siz çok değerli hocalarımız olmak üzere tüm misafirperver TÜRK kardeş halkına sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz ve Türk kardeşlerimizi ÖZBEKİSTANda misafir etmekten mutluluk duyacağımızı belirmek isteriz. Çok derin Saygı ve şükranlarımızla Özbek öğrencileriniz.
MİHMAN - 22.02.2021

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,56

Hocam ne mutlu size, maşallah. Buram buram Türk kokan maneviyat kokan, mübarek insanların yaşadığı yerleri gezdiniz ve gördünüz. Hani derler ya yediğiniz içtiğiniz sizin olsun. Gördüklerinizi öyle güzel anlatıyorsunuz ki sanki orayı geziyorum. İslamiyetin ve Türk milleti nin yüceliğini herkes göre bilse,yaşaya bilse sorun kalmayacak. Haftaya ki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bir araya gelince bunu konuşacağız daha bitmedi. Türklüğü aşağılayan aşağı zevatın yazılarınızı okumasını tavsiye ederim. Kandiliniz ve cumanız mübarek olsun.
Hasan Kudal - 18.02.2021

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,61

Allah razı olsun sayın hocam,Sizinde Mübarek Regayıp kandilinizi tebrik ederim.
Osman sözüer - 18.02.2021

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,91

Maşallah hocam a
Nihat soyer - 18.02.2021

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,73

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8