Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ömer SOYER

Eski sanayinin taşınma süresi

16.03.2021 - 11:33:54

DÜZCE Eski Sanayi çarşısı şehir merkezi ile birleşince Yeşil Düzce ismine yakışmayacak derecede çevre ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır.

Eski sanayinin taşınma macerası, Mehmet Keleş’in ilk dönem Belediye Başkanlığı zamanında ciddi bir çalışma yapılmış olmasına rağmen tamamlanamamıştır.

Mehmet Keleş’in ikinci dönem başkanlığında eski sanayi için statik proje sunumu yapılmış olup, dönemin Sanayi Bakanı ve bu günün Belediye Başkanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün Türkiye genelinde Düzce’nin de içinde olduğu 9 ilin sanayi çarşılarının şehir dışına taşınma projesinin onaylanmasına büyük katkıları olmuştu. Diğer illerin sanayi taşınma durumlarının ne olduğunu bilmemekle beraber, Düzce Sanayi Çarşısı taşınamamıştır.

Geçmişte projeye büyük katkıları olan Dr. Faruk Özlü, günümüzün Belediye Başkanlığı görevini ifa etmektedir. Eski sanayinin taşınabilmesi için yine küçük sanayi devamında 50 dönümlük bir arazinin, 262 dükkan yapımı için TOKİ’ye verildiği bilinmekte olup, esas muamma burada başlamaktadır.

Geçmişte eski sanayinin taşınabilmesi için Küçük Sanayi Sitesi yapılmış idi. Uzun bir gecikmeden sonra 550 dükkanlık siteye “kimi yeni yetişen sanatkarlar, kimi boyacı, kimi motorcu, kimi kaportacı” gibi değişik mesleklerde yetişen ustalar dükkan açmış, bunun dışında hiçbir meslekle ilgisi olmayan “kimi ayrancı, kimi kuru yemişçi, kimi de mermerci” gibi sanayi mesleği ile ilgisi olmayan esnaflar doluşarak eski sanayi esnafına dükkan bırakmamıştır.

Bugünkü kriterlere baktığımızda eski sanayide 400 vergi mükellefi esnaf mevcuttur. Yani yapılacak 262 dükkan sayısı çıkartıldığında dükkansız kalan 140 esnafın eski sanayi çarşısını boşaltamayacağı muhakkak olup, akıbetlerinin ne olacağını bilen de yoktur. Yetkililerden de herhangi bir açıklama yapılmamaktadır.

Netice itibarıyla bu 262 dükkan bitinceye kadar yeni yetişen ve dükkan açmak isteyecek olan 50-60 civarındaki sanatkarlar eski sanayide boşalacak dükkanlara yerleşmekten başka çare bulamayacaklardır. Böylece eski sanayi dükkanları yeniden dolacak ve taşınma işi bir başka bahara kalacak gibi gözükmektedir.

Saygılarımla
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8