Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Bu zamlara dur diyen yok mu ?

7.04.2021 - 09:11:17

Her sabah zam ile uyanmak zorunda kalıyoruz. Dün sorduğumuz bir ürünün fiyatı bugün zam yapılarak değiştiriliyor.

Efendim Türkiye genelini bilmem ama bizim Düzce’de fiyatlar uçmuş gidiyor. Her gün zam geliyor. Neye mi zam geliyor? Her şeye zam geliyor.

Aklınızda ne varsa zam var. Bugün bir kaşar peyniri alayım dedim. Fiyatı 32 lira yazıyor. Ufff bu ne ya diyerek almaktan vazgeçtim.

Ertesi günü o kaşar peynirini almaya karar verdim. Ramazan gelmeden şu boğazımızı kısmayalım dedim.

Aynı markete gittim ve kaşar peynirini tam alacaktım fiyatın 36 lira olarak okudum. İnanmadım ve çalışan personele bir yanlışlık olup olmadığını sordum.

Marketin ismini vermeyeceğim. Personel bana ne dedi biliyor musunuz?  ‘’Abi her gün etiket değiştirmekten başka iş yapamaz hale geldik.’’

Allah aşkına birileri şu zamlara dur desin. Bu kadar serbest piyasa olur mu? Bu marketleri bu fiyatları hiç denetleyen kontrol eden birileri yok mu?

Allah aşkına pazarcıları denetliyorsunuz da marketleri niye denetlemiyorsunuz? Pazaryerlerine gidip etiket fiyatlarına bakıyorsunuz. Pazaryeri ile manav fiyatları birbirini tutuyor mu? Hayır…

Halbuki ikisi de aynı malı satıyor değil mi?

Peki bu süper marketlere bakan yetkililer kim? Bu marketler kimlerden sorumlu? Bu marketleri denetlemeye güç mü yetmiyor? Bu marketler torpilli mi? Bu marketler milleti soyup soğana çeviriyor bunu görmüyor musunuz?

Bir ürüne her gün zam yapılır mı? Bugünün fiyatı ile yarının fiyatı nasıl birbirini tutmaz? Bu süper marketler Düzce’nin parasını hortum gibi çekiyorlar.

Garibim mahalle bakkalı da sigara ve ekmek satışından para kazanmaya çalışıyor. Bizim halkımız parası varken, kredi kartı varken süper marketlere gidiyor. Alacakları ürünleri pahalı pahalı alıyorlar.

Vallahi kesilen fişlere bile bakmıyorlar. Kredi kartını uzatıp parayı verip gidiyorlar. Pahalı mı aldım ucuz mu aldım farkında bile değiller.

Parası olmadığı zamanlar mahalle bakkalına gidip maaş gününe kadar deftere yazdırmaya çalışıyorlar.

Nasıl bir toplumuz ama değil mi?

Bir haber daha vereyim sizlere…

Bu süper marketlerin vergi levhaları İstanbul, Bursa, Ankara gibi vesaire yerlerde kayıtlı arkadaşlar…

Düzce’de kazandıkları parayı  bu vergi dairelerine vergi olarak yatırıyorlar. Yani Düzce’de kazanıp Düzce’nin parasını dışarı çıkartıyorlar. Düzce’ye en ufak bir faydaları yok. Hatta kasada 5 kuruşu 10 kuruşu bile sizde bırakmıyorlar.  Harbiden söyleyin 5 kuruşu 10 kuruşu sizlerden almıyorlar mı? Poşet parası bile alıyorlar.

Peki mahalle bakkalı ne yapıyor? Düzce vergi dairesine kayıt yaptırıyor.  Mahalle bakkalının verdiği vergi  Düzce’ye fayda sağlıyor. Üstelik poşet parası almıyor. Hatta 1 lira 2 lira paranız yetmediği zaman canınız sağolsun diyor. Ya da sonra verirsiniz diyor.

Bizler zam yapılan yerleri daha çok tercih ediyoruz. Bizler paramızın dışarıya gitmesini daha çok istiyoruz. Bizler Düzce’de kazanıp dışarıya para aktaranları daha çok seviyor daha çok sahip çıkıyoruz.

Garibim mahalle bakkalı daha ucuz veriyor diye kapısını açmıyoruz. Mahalle bakkalı zam yapmıyor diye alışveriş yapmıyoruz.

Ne yaparsınız bizim vatandaşlarımız da böyle işte!... Pahalılığı seviyor.

Efendim bu zam işlerini ne yapacağız? Aha da Ramazan ayı gelip çattı. Vallahi billahi yine gizli gizli zamları koyacaklar. Ramazan kafası ile kimse bir şey anlamadan pahalı pahalı ürün almaya devam edeceğiz. Hatta zamlı zamlı ürün alacağız.

Ramazan da karnımız aç diye, bir an önce iftar yapalım diye, sofralarımız çeşit çeşit olsun diye gözümüz yine zamları görmeyecek.

Benim bildiğim zamlar 6 ayda bir yapılır. O da usulüne ve kurallara göre uygulanır. Şimdi her gün zam yapılıyor. Etiket fiyatları yerinde hiç durmuyor ki her gün değişiyor.

Desek ki mahalle bakkallarından alışveriş yapın. Bu süper marketleri protesto edin. Vallahi bizi kimse dinlemez ve bir de hain ilan ediliriz.

Ne diyelim arkadaşlar ne diyelim. Bu kadar açıklamaya rağmen yine zamlı ürün almaya devam ediyorsak ben teslim oluyorum.

Haa bu arada doğalgaza yine zam yapıldı haberiniz olsun. Bu doğalgaz dağıtım firması mı şirketi mi nedir buraları da denetleyen kontrol eden yok.

Doğalgaz firması son 2 ay içinde 5 kere zam yaptı haberiniz olsun. Bu zamların devamı gelecek düşüncesindeyim. Hadi hayırlısı bakalım bu zamlara daha ne kadar dayanacağız.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8