Abdullah ÇELEBİOĞLU
Abdullah ÇELEBİOĞLU

Gazete: Düzce Postası

Çelebice

Cum'a- cem (birlik) olma ve ortak değerlerimiz...

  • 29.07.2022 14:54

Ortak değerlerdir insanları birleştiren... Ortak değerlerdir milleti, devleti oluşturan... Asgari düzeyde paylaşılıyor olsa dahi ortak değerler en önemli varlıklarımızdır.

Her şeyi geri kazanabiliriz maddi anlamda... Nitekim kazandık. Ama ortak değerlerimiz zarar görür, bileşenlerimiz koparsa dağılırız. Geri dönüşü mümkün olamayacak şekilde...

Öyleyse lütfen ortak değerleri günlük siyasi tartışma ve herhangi bir surette kazanç malzemesi haline getirmeyelim... (Kültür ihtisas alanında tartışma ayrıdır)

Büyük çoğunluk tarafından benimsenen milli- manevi değerlerimiz ortak değerlerimizdir... Ancak bu ifade; değerleri farklı olanın saygısızlık etmesi veya saygısızlık görmesi durumunu içermez.

Ortak değerlerimizin kaynağı; kişi, kurum olabildiği gibi inanç ve onun kavramları, simgeleri de olabilir ve öyledir zaten.

Dini ve kavramları, Millet ve değerleri, Devlet ve kurumları, Kişi ve hakları, İnançlar, ideolojiler ortak değerlerin kaynaklarıdır.

Din, Allah, millet, devlet, tarih, kahraman, cumhuriyet, adalet, sancak, bayrak, ilim, alim, ordu, şehit, gazi, ahlâk, emek, üretim, aile vb. gibi üzerinde tartışma ya hiç olmayan veya çok az olan ortak değerlerimizdir.

Bu değerlerimiz siyasi tartışma malzemesi olmak biryana aksine güçlendirilerek korunmalı, hatta titizlikle korunmalıdır.

Demokrasi ve insan haklarının getirdiği haklar baki kalmak, değerleri baskı ve zulüm aracı haline getirmemek şartıyla ortak değerlerimiz beraberliğimizin temeli ve olmazsa olmazlarıdır.

Lütfen daha çok özenli ve seviyesi yüksek bir üslup ile devam edelim hayatımıza...

Siyaset başta olmak üzere her alanda...

Lütfen...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız