Abdullah ÇELEBİOĞLU
Abdullah ÇELEBİOĞLU

Gazete: Düzce Postası

Çelebice

Tercih...

  • 27.09.2022 09:11

HANTAL devlet yapısından şikayetçi olduk yıllarca...

Onunla birlikte ağır bürokrasiden tabi...

Karma ekonomi sistemiyle birlikte adeta karma devlet yönetimi vardı ve hepsi birden “ANKARA KAFASI” olarak karşımıza çıkıyor ve adeta aşılmaz kaleler gibi duruyorlardı halkın karşısında…

Daha çok devletçi olan bu sert kayalar gibi engeller karşısında LİBERAL çözüm istekleri yükselmiş ve bu yükseliş darbe yönetiminden sonra Merhum Özal ile adeta vücut bulmuştu.

O dönemde, halka güveni esas alan bazı reform çalışmaları olmakla birlikte bürokrasi hem kendini savunmuş ve hem de serbestliği istismara göz yumarak bazen paydaş bazen hakim rolüyle varlığını devam ettirmiştir.

Zaman içerisinde gerek iç gerekse dış müdahalelerin tesiriyle işler iyice sarpa sarmış ve sistem tıkanma noktasına gelmiştir.

Muhtelif darbe çeşitleri, seçimler ve akabinde siyasi yelpazedeki sert değişimler ve son tahlilde geçtiğimiz başkanlık sistemi...

Her ne kadar CUMHURBAŞKANLIĞI denmiş olsa da mevcut durum başkanlıktır.

Fiili durumun ikrarı çeşitli kaygılar ile tehir ediliyor amma hayat devam ediyor.

İyi de neye göre devam ediyor? ÇOĞU İŞLEYİŞLER PARLAMENTER SİSTEME GÖRE...

Baş ayrı, gövde ayrı, ayak ayrı...

İşte günümüz sıkıntıları bürokrasi veya dayatmacı-jakoben yapıdan değil, ondan ziyade bu yapı farklılıklarından meydana gelmektedir.

Öyleyse çözüm nedir?

Mevcut TÜRK USULÜ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ Mİ?

Muhalefetin talebi olan PARLAMENTER SİSTEM Mİ?

KARMA SİSTEME DÖNÜŞ MÜ?

Bu elbette kolayca cevap verilecek bir soru değildir. Bazıları öyle sanıyor olsa da...

İşte şimdi seçimlerin yaklaştığı düşünüldüğünde yapılması gereken bu yaman soruya cevap aramak ve kim kazanırsa savunduğu sistemi en güzel şekliyle uygulayacak şekilde hazırlanmış olmaktır.

Bunun için ciddi anlamda adabı ile tartışmak gerekmektedir.

Faydasız günübirlik demagojiler yerine yapılması gereken hayati çalışma bu alanda olmalıdır. Zira asıl önemli konu budur, geleceğimiz bu tercihle yoğun olarak ilgilidir.

 

- Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi mi veya yeniden düzenlenmiş hali mi?

- Başkanlık sistemi mi?

-Yarı Başkanlık sistemi mi?

- Parlamenter sistem mi?

- Güçlendirilmiş parlamenter sistem mi?

Asıl konu bu bence ve tercih yapılırken bu nokta ve daha ileri reformlar göz önüne alınarak yapılmalıdır. Onun içinde bu konuları çalışmamız ve tartışmamız gerekir.

Saygı ve sevgilerle..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız