Abdullah ÇELEBİOĞLU
Abdullah ÇELEBİOĞLU

Gazete: Düzce Postası

Çelebice

İndirgeme ve yüceltme...

  • 1.11.2022 10:48

Seviyesiz siyasi tartışma konularına girmek istemediğim halde bazen kaçınılmaz oluyor.

Buna rağmen girmemeye çalışarak çok yapılan bir hatayı yani indirgeme ve yüceltme konusunu vurgulamaya çalışacağım.

Ülkemizde son günlerde, TOGG markası ile üretimine başlanan araç, sivil savunma araç ve gereçleri, Cumhuriyet, din, kişi ve semboller gibi birçok konu maalesef tartışma hatta kavga konusu olabiliyor. Bunlar hakkında tek tek ve detaylı tahliller mümkün ama ben genel bir değerlendirme yapmayı tercih ediyor ve diyorum ki;

Ülkemizde ve genelde geri kalmış veya kalkınmakta olan ülkelerde sık yapılan bir hata var ki o da şudur;

 "bir fikri, bir konuyu, bir kişi veya olayı ya çok yüceltmek veya çok indirgemek"

Bu davranış bu düşünce bu hareket tipi medeni bir davranış tarzı değildir.

Siyasetten dine, kişilerden kurumlara aşağı yukarı her konuda bu hata yapılmaktadır. Gerek indirgemeci gerekse yüceltmeci mantık bizi, aklıselim bir sonuca götürmez, götüremez.

Bu gerçek bu kadar çok tecrübe ile artık zaten biliniyor olmalıdır.

Ülkemizin, bölgemizin, dünyamızın içinde bulunduğu sıkıntılı bunalımlı ve kargaşaya açık, sıcak savaşa uygun ortamda; ayrıştırıcı, ötekileştirici tutum ve davranışlar ülkemizin de bölgemizin de menfaatine değildir, olmamıştır, olamaz.

Örneğin; bazıları Cumhuriyeti yüceltmek için Osmanlı'ya küfür etmek bazıları da Osmanlıyı yüceltmek için Cumhuriyet'e küfür etmek veya milletimizi methetmek için başka Milletler'e küfür etmek ya da dinimizi olumlamak için başka inançlara küfür etmek veya mesela Peygamberimizi yüceltmek için diğer peygamberleri indirgemek gerekiyormuş gibi yanlış bir yol takip etmektedirler. Bu tutum ve davranışlar; milli birlik ve beraberliğimiz ile insanlığın barış ve huzur içinde olmasına engeldir.

O yüzden gerek nefislerimiz, gerek iktidar hırsından kaynaklı, gerek fert, gerek millet, gerek ülke olarak bizi mutluluğa götürmeyecek yolları yöntemleri terk etmemiz gerekir.

 Zira bölgemiz ve ülkemiz aleyhinde oynanan büyük oyunları gördük görüyoruz bunlardan ders almış olmamız gerekir.

Tarihi kişi kurum ve olayları; zamanın koşulları şartları imkanları fırsatları zorlukları kolaylıkları velhasıl tüm yönleri ile ele alıp ona göre değerlendirmelidir.

Bize bir faydası olmayacak düşmanca eleştiri ve tutumlardan uzak durmalıyız. Zira, gerçeği mutlaka bilmek gerektiği ayrı bir husus olmakla birlikte 'tarihi güncel tartışma' konusu yapmak gerek mantık gerek bilim gerek sosyolojik açılardan doğru bir yöntem değildir.

Ozan şair bilgeliği ile Yunus Emre merhum ne güzel demiş...

Gelin tanış olalım

İşin kolayın tutalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz...

Sonsuz saygı ve sevgilerimle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız