Abdullah ÇELEBİOĞLU
Abdullah ÇELEBİOĞLU

Gazete: Düzce Postası

Çelebice

Seviye...

  • 8.11.2022 10:20

Hangi seviyedeyiz?

Eğitimde, kültürde, sanatta, teknikte, ekonomide, inançlarımız ve özelde dinimiz alanında seviyemiz nedir?

Siyasette, sivil toplum anlayışında, genel idarede, yerel idarede, hangi seviyedeyiz? Hangi seviyede olmalıyız?

Demokrasiyi, demokratik hak ve ödevlerimizi ne kadar biliyoruz? Sivil toplum örgütlerinin demokrasi hayatımızdaki yerinin ne kadar farkındayız? Acaba STK aidiyetinde oranımız nedir?

Kamu adına güç, yetki kullanan kişi ve kurumların işleyişlerinde sivil toplum olarak hem katkı hem denetleme hakkımızı kullanıyor muyuz?

Demokratik hayata aktif olarak seçimden seçime mi katılıyoruz? Bu yeterli mi sizce?

Kamu kaynağını, kamudan aldığı yetki ile istismar edenleri tespit ettiğimizde neler yapmalıyız konusunu hiç düşündük mü?

Mesela; “Proje” adı altında şark kurnazlıkları yöntemleriyle üstelik eğitim alanında kamu kaynağını istismar edenler için kim ne yapmalıdır sorusunu sorup cevabını aradık mı hiç?

Mesela; özel hayatında geçimini temin ettiği bir alanda, demokrasiyi bir anlamda istismar ederek sahip olduğu kamu makamını ve yetkisi kullanmanın ne kadar ahlaki olup olmadığı konusunda fikrimiz var mıdır?

Daha öncede konu ettiğim, İl Özel İdare Meclisi, Belediye Meclisi gibi kamusal kurumlar ile, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf odaları, Ziraat odaları meclisleri nasıl çalışıyor, bizim olan biten ile alakamız ne kadar ve aslında ne kadar olmalı? Barolar, odalar vb. hakeza...

Demokrasi; hak edilmesi için emek verilmesi gereken güzellikler manzumesidir. Şüphesiz eksik yanları var diyen olacaktır ancak bunu diyen daha iyisini göstermek zorundadır.

Demokrasi bir anlamıyla şeffaflık, hesap verebilirlik rejimidir.

Sadece eleştiri yapma olumsuzlama yöntemlerini aşan yapıcı muhalefet denetim yetkisi ile görevlidir aslında...

Bu görev hakkıyla yapılmalıdır.

Elbette aslında tüm toplumun görevidir denetim ve toplumda bu görevini yapma konusunda ilgili, katılımcı ve hassas olmalıdır.

Sivil toplum; -geçimini sağladığı bir alanda kamu yetkisi kullanabilen bir makama mevkiye talip olan biryana ona o görevi verende siyasi ahlâk veya milli sorumluluk hissi var mıdır? sorusunu sorabilecek seviyeye gelmelidir.

 

Bu ve benzeri birçok soru ile alacağımız cevaplar bizim demokrasi seviyemizi ortaya koyacaktır.

Seviye tespiti gereklidir...

Her alanda ve hemen...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız