İsrail Büyükelçilik konutu önünde eylem

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, Gazze’de öldürülen çocukların yaşam hakkı için İsrail Büyükelçiliği Konutu önünde toplanan AK Partili kadınlar, “çocuklar ölmesin” sloganları attı. Gazze’de her ölen 100 kişiden 40’ının çocuk olduğunu ifade eden Ayşe Keşir, “Gazze bugün ‘meçhul çocuklar’ şehri, Gazze bugün bir çocuk mezarlığı... Bu faşizme dur demeliyiz” şeklinde konuştu.

İsrail Büyükelçilik konutu önünde eylem
20.11.2023 - 15:01
Güncelleme 20.11.2023 - 15:57

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, yaşam hakkı ellerinden alınan Filistinli çocuklar için İsrail Büyükelçiliği konutu önünde toplandı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in de katılımı ile öldürülen çocukları temsilen konut önüne ayakkabı ve oyuncaklar bırakıldı. Grup “Çocuklar ölmesin” sloganları attı.

Burada bir açıklama yapan Keşir, “Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü… Gönül isterdi ki bu günü şenlik havasında idrak edelim. Ama ne yazık ki hem gözlerimiz hem yüreğimiz yaşlı” dedi.

İsrail’in imza attığı tüm uluslararası sözleşmeleri çiğneyerek Filistin’de soykırım yaptığını ifade eden Keşir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın çocuklar başta olmak üzere sivilleri korumak için iki taraflı ateşkes ilan edilmesi çağrılarının tüm dünyaya örnek olduğu gibi, Gazzeli çocuklar için de umut olduğunu söyledi.

Keşir’in açıklaması şöyle: “Çocuk Hakları Sözleşmesi tüm çocuklar eşittir der ve çocukların yaşam hakkını güvence altına alır. Filistin’deki, çocuklar eşitliği hak etmiyor mu? Çocuk hakları sözleşmesi Filistinli çocukların yaşam hakkını güvence altına almıyor mu? Bütün dünyanın gözü önünde İsrail’in, Gazze’de sadece son üç haftada öldürdüğü çocuk sayısı, 2019’dan bu yana dünyadaki tüm çatışma bölgelerinde ölen çocuk sayısını geçti ne yazık ki. Filistin’de her 4 dakikada 1 insan öldürülüyor, her saat 6 çocuk ve 4 kadın öldürülüyor.

İsrail bugün hem Cenevre Sözleşmesi’ni hem de Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmektedir. Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi de açıkça elektriğin ve suyun kesilemeyeceğine ifade eder. Gazze’ye uygulanan tam kuşatma, yiyecek ve ilaca erişimden mahrum etme, uluslararası ceza mahkemesinin dayandığı roma statüsünün 7. maddesine de aykırıdır. Dördüncü Cenevre sözleşmesi savaş ve işgal mağdurlarının korunmasına yönelik uluslararası bir anlaşmadır. İsrail dahil 194 ülke bu sözleşmeyi onaylamıştır. Fakat İsrail imzaladığı dördüncü Cenevre Sözleşmesinin Filistin toprakları için uygulanabilirliğini tanımayı reddetmektedir. Hasılı, İsrail imza koyduğu tüm uluslararası sözleşmelere aykırı davranmaktadır savaş suçu işlemektedir.

Çocukların en temel hakkı yaşama hakkı. Sıcak yuvasında olması gereken, okula gitmesi gereken, parkta oynaması gereken çocuklar vahşi bir işgalin en yakın şahitleri, mağdurları ve kollarında isimleri yazılı olarak mezarlıklara defnediliyor. ve bütün bunlar tüm dünyanın gözü önünde oluyor.

Dün Bosna’da ‘çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?’ diyen çocuklar, bugün Gazze’de ‘korkma kardeşim cennete gideceğiz’ diyorlar. Ve biz bu çocukların gözlerinin içine baka baka nasıl dünya çocuk hakları günü kutlayacağız?

Gazze’deki çocukların yaşam hakkı, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza koyan 193 ülkenin teminatı altındadır. 28 Ekim’de birleşmiş milletler genel kurulunda Gazze’de acil kalıcı ve sürekli bir ateşkes çağrısı yapan tasarı 14 ülke aleyhte ve 45 ülke çekimser oy vermesine rağmen 120 ülkenin oyla kabul edildi. Aleyhte oy kullanan 14 ülke, çekimser oy kullanan 45 ülke ne için oy verdiniz?

Çocuklar okula gidemesin, çocuklar parkta oynayamasın, çocukların sıcak bir yuvası olmasın ve çocuklar ölsün diye mi çekimser kaldınız, aleyhte oy verdiniz?

Bugün 20 Kasım 2023 hava soğuk 5 derece. Hayatın normal akışında, anneler, çocukları üşümesin, hasta olmasınlar diye sarıp sarmalıyorlar. Gazze’de çocukların evleri yıkılıyor, okulları yıkılıyor ve bu soğuk havada Gazze’de çocuklar aç susuz, tedavi olamıyor ve o vahşi savaşın içinde ölüyorlar.

Gazze’de ölen 100 kişiden 40’ı çocuk. Okullar, hem yıkıldığı için hem de okula gidecek çocuk olmadığı için açılamıyor. Bir milletin çocuklarını katletmek geleceğini yok etmek soykırım değil de nedir? Bu faşizme dur demeliyiz.

2009 Davos zirvesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Peres’e ‘siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz’ derken en acı gerçeği, ne kadar da net ifade etmişti. Aradan yıllar geçti ve bugün İsrail’de Filistinli siviller, kadınlar, çocuklar için değişen hiçbir şey yok. Anlaşılan o ki Netanyahu da ‘öldürmeyi çok iyi biliyor.’ İsrailli yetkililere buradan seslenmek istiyorum, vaad edilmiş topraklar hedefinizi çocuk bedenleri üzerine ve çocuk cenazeleri üzerine mi inşa edeceksiniz? Hiçbir kutsal bir tek çocuğun canından dahi kıymetli değildir.

Gazze bugün ‘meçhul çocuklar’ şehri, Gazze bugün bir çocuk mezarlığı…

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuklar başta olmak üzere sivilleri korumak için iki taraflı ateşkes ilan edilmesi çağrıları çok kıymetli. Bu tüm dünyaya örnek olduğu gibi, Gazzeli çocuklar için de umuttur.

Bugün AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı olarak ve kadın milletvekilleri olarak, Gazze’de ölen çocuklar için onların anısı için getirdiğimiz, ayakkabıları, oyuncakları burada bırakıyoruz. Çünkü ölen çocuklar ayakkabılarını giyemezler, oyuncaklarıyla oynayamazlar. Dünya Çocuk Hakları gününde bu ayıp da tüm dünyaya yeter.”

Açıklamanın ardından kadınlar İsrail Büyükelçiliği konutu önüne çocuk ayakkabıları ve oyuncaklar bıraktılar.


Editör: S. Kurt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız