Düzcede Uyuşturucu Ticareti Davası

Düzcede, "uyuşturucu ticareti yapmak amacıyla örgüt kurma" suçlamasıyla 7si tutuklu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Düzcede Uyuşturucu Ticareti Davası
1.12.2018 - 16:46

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, tutuklu, tutuksuz sanıklarla avukatları ve sanık yakınları katıldı. 

Duruşmaya Tokat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan sanık E.Ö., bildiklerini anlatmak için mahkemenin huzuruna çıkmak istediğini belirtti. 

Mahkeme heyeti, sanığın bazı tutuklu sanıklara cezaevinden yazdığı mektupları okuttu. Sanığın mektubunda kullandığı, “İnsan özüyle yaşar kardeşim. İşin özü birlik ve beraberliktir. Kahpelik kötü bir şey, bir gün karşı karşıya geleceğiz. İstanbul'dan mal almaya gittiğini söyle, işi üstlen” ifadeleri aktarıldı. 

Bunun üzerine sanık, “Bu insanlar dışarıda halen uyuşturucu ticareti yapıyor, herkes işi benim üzerime atıyor. Anlattıklarınızın içinde doğru olan kısımlar da var, olmayan da. Bana sorarlarsa hepsini anlatırım” diye konuştu.

 

“CEZAEVİ BANA ÇOK ŞEY KATTI”

 

Tutuklu sanık M.Ö., yaptıklarından pişman olduğunu ifade etti. Kendisini "ateşe" atan arkadaşıyla kavgalı olduğunu ve bu konunun dikkate alınmasını isteyen M.Ö., şöyle konuştu: “Tutuklanmama sebep olan polis, savcı, hakim kim varsa hepsinden Allah razı olsun. 27 yılda öğrenemediğimi 2 yılda ceza evinde öğrendim. Cezaevi bana çok şey kattı, namaza başladım. Vereceğiniz cezaya razıyım. Eğer tahliye olursam uyuşturucu ile mücadele derneklerinde gönüllü olarak gençlerin uyuşturucuya başlamaması için çalışacağım.” 

Tutuklu sanık M.K. ise hakkındaki suçlamaları kabul ederek, cahillik yıllarında uyuşturucu içtiğini ve sattığını söyledi. Yaptıklarından dolayı pişman olduğunu dile getiren M.K., şunları kaydetti: “Ben E.Ö.’den aldığım uyuşturucuyu çevremdeki insanlara sattım. Önceleri içmek için alıyordum, sonra aldıklarımı satmaya başladım. İçtiğimi bedavaya getirmek için etrafımdakilere satış yapıyordum. Ama 21 aydır tutukluyum, uyuşturucu bedenimden çıktı artık. Mantıklı düşünmeye başladım. E.Ö.'nün bu işi yaptığını herkes biliyor. Suç işledim ama pişmanım.”

Söz alan sanık E.Ö., anlatılanlar hakkında savunma yapmayacağını ve mahkeme huzurunda konuşacağını yineledi. A.Ö. ayrıca CMK avukatının kendisini savunmasını istemediğini de belirtti. 

Diğer sanıkların savunmasının ardından iddia makamı, mevcut delil durumu göz önüne alınarak tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını istedi. 

Yaklaşık 1 saat ara veren mahkeme heyeti, sanık E.Ö.’nün bir sonraki celsede hazır bulundurulmasına karar vererek, duruşmayı 8 Ocak 2019'a erteledi. 

 

İDDİANAMEDEN 

 

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7'si tutuklu 26 sanığın İstanbul'dan temin ettikleri eroin, esrar, bonzai ve hap gibi uyuşturucu maddeleri kente getirerek sattıklarına yer veriliyor. Sanıklar hakkında, "uyuşturucu ticareti yapmak amacıyla örgüt kurma" suçlamasıyla 10 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (AA)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız