PKK'nın Düzce'deki para muslukları kesildi

Düzce ve İstanbul illerinde yapılan operasyonlarda, PKK/KCK terör örgütüne finansman sağladığı gerekçesi ile gözaltına alınan 16 kişiden 4’ü tutuklandı.

PKK'nın Düzce'deki para muslukları kesildi
12.04.2022 - 11:57
Güncelleme 12.04.2022 - 14:06
Haber Merkezi

Düzce İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan istihbari çalışmalarda, PKK/KCK terör örgütüne maddi kaynak sağlamak suretiyle terörizmin finansmanı suçunu işleyen şahıslara yönelik, 4 Nisan 2022 tarihinde Düzce ve İstanbul illerinde eş zamanlı yapılan operasyonlarda 16 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

HDP YÖNETİCİLERİ DE VAR

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, aralarında Düzce HDP İl ve İlçe yöneticilerinin de bulunduğu Düzce’de 14 ve İstanbul’da 2 şahsın; ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda ele geçen 2 adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda örgütsel döküman ile dijital materyale el konuldu.

ÇOCUKLARI KAÇIRMA TEHDİDİ

Yakalanan şahısların, doğu illerinden göç ederek Düzce’de yaşayan vatandaşlara baskı, şiddet, tehdit ve cinsel istismar gibi yöntemler uygulayarak sözde vergilendirme adı altında para topladıkları, para vermeyenlerin çocuklarını kaçırarak zorla örgüte götürecekleri yönünde tehditte bulundukları tespit edildi.

PARA MUSLUKLARI KESİLDİ

Şüphelilerin örgüt adına topladıkları paraları Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine giderek doğrudan örgüt mensuplarına bizzat teslim ettikleri tespit edildi. Jandarmanın istihbarata dayalı uzun soluklu çalışmaları neticesinde örgütün para muslukları kesildi.

4’Ü TUTUKLANDI

Terör örgütüne finans sağlayan 16 şüpheli ile ilgili Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın sonucunda mahkemeye sevk edilen şüphelilerden HDP Akçakoca ve Cumayeri İlçe Başkanlarının da aralarında bulunduğu 4 şüpheli tutuklandı. Diğer şüpheliler hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

“KARARLILIKLA DEVAM EDECEK”

Düzce Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele, terörizmin finansmanı ve PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarının kurutulmasına yönelik yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir” denildi. 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız