Satış vaadiyle piyasayı dolandırdı

Düzce’de bir fabrikada çalışan işçi çok sayıda kişiden topladığı paralar ile ortadan kayboldu.

Satış vaadiyle piyasayı dolandırdı
26.07.2022 - 16:43
Güncelleme 27.07.2022 - 15:55
Haber Merkezi

DÜZCE’DE elektrikli bisiklet üretimi yapan bir firmada çalışan şahıs, “size indirimli elektrikli bisiklet alacağım” diyerek çok sayıda kişiyi dolandırdı. Ortadan kaybolan şahıs hakkında mağdurlar şikayetçi oldu. Düzce Postası’na ulaşan bir mağdur başından geçen olayı anlattı.

Düzce’de ilginç bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Düzce’nin Gümüşova İlçesi’nde bulunan organize sanayi bölgesinde elektrikli bisiklet üretimi yapan bir firmada çalışan Uğur Y. adındaki şahıs, fabrika çalışanlarının ürünleri indirimli alma hakkı olduğunu ifade ederek çevresindekilerden para topladı. Birçok kişiden aynı yöntem ile para alan ve büyük bir yolsuzluk yapan şahıs, topladığı binlerce lira ile kayıplara karıştı. Aradıklarında Uğur Y.’ye ulaşamayan kişiler ise Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

“YÜZDE 30-40 İNDİRİMLİ ALABİLİYORUZ DEDİ”

Mağdurlardan biri olan Cihan K., Düzce Postası’na ulaşarak başından geçenleri anlattı: “Bu şahısla bundan 10 yıl önce falan aynı işyerinde çalışıyorduk. Sosyal medya üzerinden takipleşiyoruz. Kendisi ara ara sohbet etmişliğim olup, eski bir arkadaşım ama çok samimi bir arkadaşım değil. Öyle çarşı merkezde orada burada karşılaştığımızda selamlaşıyoruz. Öyle biriydi yani. Daha önce hiç böyle şeyleri yoktu. Temiz bir çocuktu. Bir gün beni aradı. O sırada ofisteydim. Hoparlör açık bir şekilde konuştum. Çalıştığı firmada çalışanlara yüzde 30-40 civarlarında indirim yapıyorlarmış. 15 bin liralık şarjlı bisikleti, kendi indirimi ile 9 bin 300 TL’ye alabileceğini söyledi. Hoparlör açık konuştuğumdan dolayı ofiste beraber çalıştığım arkadaşım da duydu. Benim ihtiyacım olmadığını söyledim, ancak yanımdaki arkadaşım ben alırım dedi. Ben de bana söylediği parayı verdiği hesap numarasına yatırdım.

“SİPARİŞİ VERDİK, SEVKİYAT BEKLENİYOR DİYOR”

Aradan 1 hafta geçti. Tabii o süreçte biz görüşüyoruz. Aradığımızda telefonları açıyor, ne zaman gelecek diyor soruyorum. Siparişi verdik, sevkiyat bekleniyor diyor. Bunun gibi şeyler söyleyerek bizi atlattı. Tam arife günü aracımı tamire götürdüm. Orada da usta elektrikli bisiklet muhabbeti yapıyor, o da almak istiyormuş. Konuştuğu kişi de o firmada çalışan bir çocuk. Ben de kulak misafiri oldum. Sonra o çocuk gitti abi hayırdır dedim. Bunların indirimli alma hakkı oluyormuş, ama bu yeni işe girmiş ondan dolayı bunun indirimi yokmuş dedi. Ben de doğal olarak biz aldığımız için 10 gün önce dedim ki, benim bir arkadaşım var, bu şekilde biz aldık dedim. Sipariş sürecinde geldi gelecek dedim. Onun ricası ile Uğur’u aradım, konuştum. Ben indirimli alma hakkımı sizde kullandım, benim hakkım kalmadı, başka bir arkadaşıma sorayım dedi. Varsa tabi alırız gibisinden. Bunu da çok profesyonelce yapıyor yani. 15-20 dakika geçti, geri aradı. Arkadaşımın hakkı varmış, aynı fiyatla alırız dedi. Ama çocuğa 200-300 lira fazla para atın bari diye söyledi. Sanayideki usta da gitti, 9 bin 500 lira attı.

“O KİŞİ BAYRAMDA İŞİ BIRAKTI DEDİ”

Bayramdan sonra pazar günüydü aradım, telefonu kapalıydı. Pazartesi aradım, yine telefonun kapalı. İşkillendim doğal olarak. Sosyal medya hesabından ulaşayım diye bir baktım, fotoğrafının altına biri yorum yapmış. İşte bizim aracılığımızla insanlarla tanışıyorsun, insanları dolandırmaya kalktın, ayıptır falan filan gibi. Onu görünce hemen çalıştığı fabrikayı aradım, oradaki muhasebeci ile görüştüm. Böyle bir çalışanınız var mı, böyle bir sipariş var mı diye sordum. O kişi bayramda işi bıraktı dedi. Bayramdan 1 hafta önce tam bizimle iletişime geçtiğinde meğer işi bırakmış. Ertesi gün beni firmanın avukatı aradı. Benden sonra da sanırım arayanlar olmuş aynı durumdan. Kişi de piyasada yok. Ancak halen aynı şekilde devam ediyor. Birkaç kişiye daha sosyal medyadan yazdığını biliyorum.

Ben tabii savcılığa gittim, suç duyurusunda bulundum. Benden önce bir bayanın daha suç duyurusu için geldiğini söylediler. Bizim gibi kaç kişi var Allah bilir. Tabii ben sosyal medyada fotoğrafı ile birlikte paylaştım, bu arkadaştan uzak durun diyerek. Benim paylaşımımı görenler arıyor veyahut da yazıyor. Bak bize de yazdı diyorlar. Bu şekilde devam ediyor.”

Öte yandan ulaştığımız fabrikanın avukatı da firmanın ismini kötüye kullandığı için şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız