Bayram Ali KUBİLAY
Bayram Ali KUBİLAY Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ; İNŞAAT SEKTÖRÜ

  • 26.09.2023 18:14

İnşaat sektörü, özellikle gelişmekte olan ekonomilerin büyüme sürecinde yarattığı istihdam olanaklarından ötürü büyük bir önem arz etmektedir.

Ekonominin lokomotifi olarak telaffuz edilen İnşaat sektörü, ekonomik büyüme için stratejik bir yatırım aracı olmasının yanı sıra kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörde yarattığı mal ve hizmet talebiyle birlikte hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için ekonominin lokomotifi olarak nitelendirilmektedir. Bu sektör özellikle gelişmekte olan ekonomilerde işsizlik oranın azaltılması ve ekonomik büyümenin sağlanmasında önemli etkiye sahip bir sektördür.

Gelişmiş ve gelişmekte olan her ekonomide ekonomik faaliyetler üzerinde çarpan etkisi yüksek olan sektörlerin başında kuşkusuz inşaat sektörü gelmektedir.

Bunun iki önemli nedeni vardır;

Birincisi, inşaat sektörünün diğer sektörlerle olan çok güçlü ileri ve geri bağlantılarının olmasıdır.

İkincisi ise, nispeten emek-yoğun bir sektör oluşundan ötürü, kolayca ve hızlı vasıflı ve vasıfsız işgücü istihdamına imkân tanımasıdır. Türkiye’de İnşaat sektörü, kendisine bağlı yaklaşık 200 alt sektörün ürettiği mal ve hizmeti talep eden bir konumda olduğundan, bu yaygın etki, sektörün “ekonominin lokomotifi” olma vasfının en temel göstergesidir.

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi içerisindeki doğrudan payı %8 dolayındadır. Sektörün dolaylı payının ise kendisine bağlı farklı sektörler hesaba katıldığında %30 düzeyine ulaştığı tahmin edilmektedir.

Ülkemizde, özellikle son yıllarda kamu yatırımlarında alt ve üst yapı yatırımlarına ağırlık verilmesinin yanı sıra kamu ve özel sektör projelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte sektörün ekonominin lokomotif olma görevini etkin bir şekilde sürdürmesi sağlanmaktadır. Ayrıca sektör, gelişmekte olan ülke ekonomisinin büyüme sürecinde yarattığı istihdam olanakları ile birlikte daha da büyük bir önem arz etmektedir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız