Bedrettin MARADİT
Bedrettin MARADİT

Düzce Postası gazetesi kurucusu - 1951

1927 - 2013

 • 8.04.2013 00:00

 

 

 

BEDRETTİN MARADİT'İN ÖZGEÇMİŞİ 


26 Nisan 1951'de İstanbul'da bastırdığı Düzce Postası'nın birinci sayısı ile Düzce'yi ilk süreli yerel gazeteye kavuşturan Bedrettin Maradit, 6 ay sonra Düzce'ye ilk baskı makinasını getirdiğinde, bölgenin ilk kapsamlı matbaasını da kurmuş oldu.

 

 

 

 
- Bedrettin Maradit'in başlattığı girişimler, Düzce'de basın dışında matbaacılık alanında da mesleki bir eğitim hamlesi oldu. Düzce'nin en eski ve en büyük matbaalarının, en eski gazetelerinin sahipleri ile basın - yayın dünyasının yüzlerce çalışanı, Düzce Postası okulunda çıraklıktan ve kalfalıktan ustalığa kadar yetişip meslek sahibi oldular.
 
 
 
- Düzce'nin ilk kapsamlı matbaasının, ilk kurşun dizgi makinelerinin, ilk klişe atölyesinin, ilk ofset makinelerinin ve bunları çalıştıracak uzmanların ilk defa Düzce'ye getirilmesi Maradit'in girişimidir.
 
                                  -------------------------------------
 
DÜZCE'de basın- yayın dünyasının ilk tohumları 1948'de İstanbul'da atılır.
 
O zamanlar İstanbul Boğaz Komutanlığı'nda askerliğini yapan Bedrettin Maradit, 1948'de Türkiye'nin en büyük gazetesi Son Posta'da muhabir olarak gazeteciliğe ilk adımını atar.
 
 
 
Askerliğini bitirip Düzce'ye dönen Bedrettin Maradit, temin ettiği eski bir daktilo ile Son Posta gazetesinin Düzce muhabirliğini de devam ettirir.
 
 
 
Düzce'de 15-20 adet satılan Son Posta gazetesi, Maradit'in gayretleriyle, 100-150 adet satışa ulaşır.
 
 
 
26 Nisan 1951'de İstanbul'da basılmaya başlanan Düzce Postası Gazetesi ile Düzce'yi ilk süreli yerel gazeteye kavuşturan Maradit, 6 ay sonra Düzce'ye ilk baskı makinası getirdiğinde, bölgenin ilk gazete matbaasını da kurmuş olur.
 
 
 
16 Ekim 1953 yılında Bolu'da da bir matbaa kuran Bedrettin Maradit, böylece o zamanki Vilayet Merkezimiz olan Bolu'nun da ilk günlük gazetesini, yayın hayatına başlattı.
 
 
 
Bolu Ekspres adıyla yayın hayatına başlayan Bolu'un ilk günlük gazetesi, 1963 yılında haftalık çıkan Abant ve Yeni Hamle gazeteleriyle birleşerek, Sesimiz adı altında günlük yayınlarını sürdürdü.
 
 
 
 
 
Sesimiz Gazetesi'nin yayınları Bolu Gündem Gazetesi yayın hayatına başlayana kadar aksamadan sürdü. Bedrettin Maradit'in oğulları Aydın Maradit ve Fatih Maradit 28 Kasım 1989'da Bolu'nun ilk ofset gazetesi olan Bolu Gündem'i yayın hayatına soktu.
 
 
 
Düzce ve Bolu'nun en eski gazetecisi ve Basın Şeref Kartı sahibi Bedrettin Maradit o günkü koşulları anlatırken, ilk önce ulaşımdan bahsetti.
 
 
 
1950 öncesi, Türkiye'nin bir çok noktasının yanında, gerek şehir içi, gerekse şehirlerarası yolların çok kötü olduğunun altını çizen Bedrettin Maradit, “Düzce'den Bolu'ya giderken, Kaynaşlı'dan itibaren dağ yolu başlıyordu. Bolu Dağı'na Darıyeri'nden itibaren çıkılmaya başlanıyordu. Trafik akımı da çok azdı. Şehir otobüsleri Düzce Nakliyat ve Bolu'dan da Bolu Emniyet yazıhanelerinden kalkıyordu. Otobüs dediğiniz eski, köhne, modeli düşük arabalardı. Düzce Seyhan'dan Bolu'ya otobüs kalkmazdı. Bolu Emniyet Otobüsleri çalışırdı. Ayrıca, münferit kişiler otobüs çalıştırırlardı. Bolu iki buçuk veya üç saat çekerdi. Dönüş yolunda ancak akşam saatleri olduğu için bilhassa sonbahar, kış mevsimlerinde yoğun sis içinde güçlükle yola devam edilirdi” dedi.
 
 
 
“BOLU'DA BAŞKA BİR GAZETE ÇIKMIYORDU”
 
 
 
Düzce'de gazete çıkarmaya başladıktan sonra Bolu'ya da büro açmak istediğini belirten Maradit, “Bolu Valiliği o yıllarda da şimdiki yerindeydi. Vilayet ile şehir merkezi yolu çok dar ve bozuktu. Bolu'da Vilayet Matbaası vardı. Burada 'BOLU' adıyla Valiliğe ait tek gazete çıkıyordu. Valilik katibi Hayrettin Arıkan (Tahmin ederim ismini vereceğim arkadaşların tamamına yakını vefat etmiştir herhalde. Allah'tan rahmet niyaz ederim) gazeteyi yönetiyordu. Resmi yerlere dağıtılıyordu. Hali hazırdaki Özel İdare Binası'nın bir katı matbaaydı” şeklinde konuştu.
 
 
 
Bedrettin Maradit sözlerine şöyle devam etti: “Bolu'da başka bir gazete çıkmadığı için buranın bir gazeteye ihtiyacı olduğunu düşündüm. Valilik cephesinin karşı yanında iki katlı ahşap bina vardı. Üstünde Polis karakolu bulunuyordu, altında Necla Baltacıoğlu ile bir hanım avukatın yazıhaneleri vardı. Bir yazıhane de boştu. Burayı ben kiraladım. O zamanın Valisi Merhum Şevket Ozanalp'ti. 16 Ekim 1953 günü gazetemizin ilk sayısını yayımladım.”
 
 
 
“SÜREÇ 60 İHTİLALİNE KADAR SÜRDÜ”
 
 
 
İlk gazeteden sonra başka gazetelerin de yayın hayatına başladığını ifade eden Maradit, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizden sonra merhum Vahap Tuncer, Yeni Hamle ve yine merhum Turgut Çulha Abant ile Kökez gazetelerini çıkardılar. Peşinen yayın durmadı. Sakarya'dan bir arkadaş gelerek prova tezgahında gazete basmaya başladı. Ev tuttum, Düzce'den usta arkadaş götürdüm. Bolu'da ikamet ettirdim. Bu süreç 1960 ihtilaline kadar sürdü. İhtilal sonrası Basın İlan Kurumu kuruldu. Valiler'in ellerinde olan ilan dağıtım sistemi değişti. Ben, Turgut Çulha, Vahap Tuncer birleşerek gazetelerimizi kapattık ve tek bir gazete, yani “Sesimiz” yayın hayatına girdi.”
 
 

Düzce'nin en eski ve ilk günlük gazetesi Düzce Postası ile Bolu Exspres, Sesimiz ve  Bolu Gündem Gazeteleri'nin kurucusu ayrıca  Düzce'ye ilk teşkilatlı maatbaayı getiren girişimci olan  gazeteci - yazar  Bedrettin Maradit 09 Nisan 2013 günü Hakkın rahmetine kavuştu. Düzce ve Bolu'da basının duayeni sayılan,  Basın Şeref kartı sahibi Maradit 10 Nisan 2013'de dualarla defnedildi.

 

Kalıcı konutlardaki evinden alınarak Düzce Merkez Büyük Camiye getirilen saygıdeğer büyüğümüz  Bedrettin Maradit burada kılınan cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığında toprağa verildi.

 

Maradit’in cenaze töreni için evinin önünde, camide ve mezarlıkta yapılan dualara sevenleri, iş arkadaşları,  şehir eşrafı  ile birlikte mülki, idari ve askeri erkan da iştirak etti.

 

Merkez Camiinden kaldırılan Bedrettin Maradit’in canazesi  polis eskortluğunda Şehir mezarlığına götürüldü. Burada yapılan dualara Vali Adnan Yılmaz,  Düzce Garnizon Komutanı J.Kd.Albay Ramazan Akça, Başsavcı Ramazan Solmaz  Emniyet Müdürü Ali Gezer ile Düzce Üniversitesi Rektörü Funda Şerifoğlu ve yardımcıları ile Üniversite camiası,  Belediye Başkanlarımız  Yusuf Ercan, Osman Kılıç ve Düzce Belediye Başkan yardımcılarımız , siyasi parti başkanlarımız, oda ve dernek başkanlarımız, 19, 20, 21, 22  dönem milletvekillerimiz de katıldı. 

 

Mezarlıktaki duaları 23. dönem  milletvekili Prof Dr. Celal Erbay okudu.

 

Birçok dostu, akrabası ve arkadaşı ile  Düzce eşrafı Maradit’i son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

 

Büyüğümüz merhum Bedrettin Maradit’e Allah’tan rahmet yakınlarına ve tüm dostlarımız başsağlığı dilerken cenazeye iştirak eden, telefonla taziyede bulunan, çiçek gönderen  herkese teşekkür ederiz.


 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Sezai yildirim
  Sezai yildirim
  27.02.2016 08:39

  Düzceye hizmetleri olan gazeteci patronumuz güzel Insan Ruhu şad olsun. Adam gibi adamdı..

 • METİN UYSAL
  METİN UYSAL
  23.04.2013 22:36

  değerli büyüğüm,basının duayeni iyiliksever insan şimdiden özledik seni.yazılarını...toprağın bol mekanın cennet olsun emi.bugün eski arkadaşlarından Sakarya.daki Yenigün Gazetesinin başyazarı sn.Abdullah ÇELİK ağabeyimize senin vefatını zor söyleyebildim.94 yaşında olmasına rağmen tutamadı kendini ..halbuki selamını getirebilmeliydim ama olmadı..olamadı yoktun oysaki..seni çok sevmiştik ve özlüyoruz,hepde güzel duygularla yadedecek ,özliyeceğiz seni

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız