İz bırakanlar

  • 28.09.2021 00:00

Büyüğüyle küçüğüyle, ne işle ilgileniyorsak ilgilenelim bir iz bırakmaya gayret etmeliyiz.

Bu dünyaya ne insanlar geldi ve geçti, sadece iz bırakanların adı yaşayabildi.

Memleketi için üreten, yüreğinde memleket sevdası bulunan nice sanayiciler, bürokratlar, esnaflar, eğitimciler, gazeteciler ve tüm meslek gruplarından kişiler geldi, geçti. Ama çok azı unutulmadı.

*

Toplumumuza değer katanların amacı vatanı ve milleti geliştirmek ve güzelleştirmek oldu. Geçmişi tüketmeyi değil geleceğimize güç katmayı başardılar. 

Uzun gibi gözüken bir hayatı yaşarken, kalıcı eserler bırakma amacında değilsek o zaman yaşamadan ölmüşüzdür. Bugün yaptıklarımızın, elli belki de yüz yıl sonra bir eser olabileceğini unutmamalıyız.

*

Bir yardımseverlik, yazdığımız bir kitap, ürettiğimiz ürün, yaptığımız spor, çeşme, heykel, park, okul, hatta yarattığımız bir düşünce veya ideoloji de bir eser olabilir.

Tarihe not düşecek bir değişimin gerçekleşmesi kesinlikle kolay olmayacaktır, oluşum en az çeyrek asır sürebilir. Karşınıza çıkacak engeller cabası… Fakat nesiller boyu unutulmayacak eserleri bırakabilmek ve yaşatmanın kolay olacağını kim söyledi!

*

Düzce’nin cehresini değiştiren veya değiştirmek için çaba sarf eden kişileri, unutmak nankörlük olurdu.

“100 Ünlü Düzceli” kitabındaki kişiler de ve daha niceleri memleketimize iz bırakanlardı. Değerlerimizin unutulmamasını sağlayan kitabın yazarı da TARİHİ UNUTTURMAYARAK iz bıraktı.

*

Tarihe not düşmek isteyen ve çaba sarf eden herkesin emeğine sağlık.

Aramızda olmayanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Unutmadık.

Burak Maradit

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız