Cemil TINAZ
Cemil TINAZ

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Teksif Sendikası Düzce İl Temsilcisi

Yapma işletme devretme

  • 19.04.2022 10:17

Bugün yap, işlet, devret modeliyle yapılan hazine garantili ve geçiş garantisi verilen yatırımlardan bahsedeceğim. Çünkü bugün işçinin, emekçinin, kısacası dar gelirlinin çektiği ağır ekonomik krizin nedeni yirmi yıldır uygulanan ekonomik politikalar ve tercihlerden kaynaklanıyor.

Öncelikle belirteyim yapılan yatımların hiçbirine karşı değilim. Yatırımlar yapılırken, halkın yararına mı yapılıyor, yoksa yatırımlar bahane gösterilerek, bir avuç yandaşa kaynak transferi mi yapılıyor bunu sorgulamamız gerekiyor. Yapılan Osman Gazi Köprüsü’ne günde 40.000 araç geçme garantisi verildi. Günde ortalama 10.000 araç geçiyor. Zafer Havaalanı yapıldı, yılda 1.200.000 yolcu garantisi verildi 7.000 yolcu uçuyor. Şehir hastaneleri yapıldı % 70 dolum garantisi verildi %30 dolmuyor, üstelik çevresindeki devletin bütün hastanelerini kapatıp hastalar zorunlu olarak bu hastanelere yönlendiriliyor. Tüp geçiş, üçüncü hava alanı ve en son açılışı yapılan Çanakkale Boğaz Köprüsü’ne de günde 45.000 araç geçme garantisi verildi, günde ortalama 6.000 araç geçiyor. Bu yatırımlar çok uzun süreli ve geçiş ücretleri Dolarla veya Euroyla. Bu yatırımlar devlete maliyetinin üç beş katına mal olmasına rağmen, üstelik devletten beş kuruş çıkmayacak, sürenin bitiminde devlete kalacak yalanı söyleniyor.

Yapılan anlaşmaların yanlış ve usulsüz olduğunu bildikleri için, itilaf durumunda Türk mahkemeleri yetkili değil İngiltere’deki tahkim mahkemeleri yetkilidir anlaşması yaptılar. En acı olanı da bu. Ülkeyi yirmi yıl yöneteceksin, yaptıklarınla ilgili Türk mahkemelerine güvenmeyeceksin, kendini İngiliz mahkemelerine teslim edeceksin! Böyle yatırım yapma, işletme, devretme kardeşim. Çocuklarımızın ve torunlarımızın 40 yılını borçlandırma. Bu bana Osmanlı’nın son yıllarını hatırlatıyor. Osmanlı’nın yaptığı hatalardan dolayı dedelerimiz yıllarca Osmanlı’nın borcunu ödedi. Tarihten ders çıkarmadınız mı?

Şimdi size 1994 yılında Ağaç-İş Sendikasının Şube Başkanı iken, Ağaç-İş’in Ayancık Şube Genel Kuruluna davet edilip, genel kurula Ayancık’a gittiğimde oradaki fabrikadaki işçi arkadaşların anlattığı bir anekdotu anlatacağım. Devlet hastanesinin karşısında, şimdiki Yimpaş’ın olduğu yerde Orman Ürünleri Sanayi (ORÜS)  Devlet Kereste Fabrikası vardı. Bu fabrikalar Edirne Uzunköprü’den tutun da Artvin Borçka’ya kadar 24 fabrikaydı. Bu fabrikaların ilki Sinop Ayancık ilçesinde 1925 yılında yap, işlet, devret modeliyle Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü tarafından Belçikalı bir firmaya yaptırılmış. Yapılan sözleşmede Belçikalı firma 25 yıl işletecek, 25 yılın sonunda devredecek. Belçikalı firma fabrikayı 12,5 yıl çalıştırınca rahmetli İnönü fabrikaya el koymuş. Belçikalı firma yöneticileri İnönü’ye “sözleşmemiz 25 yıldı neden el koydunuz?” dediğinde, rahmetli İnönü “sözleşmemizde çift vardiya çalıştırma maddesi yoktu, siz fabrikayı 12,5 yıl çift vardiya çalıştırdınız ve 25 yılda yapacağınızı yaptınız” demiş. Belçikalı firma haklısınız diyerek, pılısını pırtısını toplamış ve ülkeyi terk etmiş.

Bugünkü yap, işlet, devret modellerine benziyor mu? Şimdi okuyucularımdan sorgulamalarını istiyorum. Bu toprakları bizlere vatan kılan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve dava arkadaşları başlattıkları kalkınma projeleriyle onlarca fabrikalar kuracak, kazanılan siyasi bağımsızlığından sonra ekonomik bağımsızlık için dışarıdan alınan her ürünü kendi ülkende yapacak, bugün bizleri 20 yıldır yönetenler 80 yılda kurulan bütün fabrikaları satacak, talan edecek, çiftçiyi üretimden koparacak, aklına gelen her türlü tarım ürünlerini dışarıdan ithal edecek, bugün yaşadığımız ekonomik krizi dış güçlere bağlayacak! Dış güçler bu hükümetten önce yok muydu? Şimdi soruyorum size, hangileri gerçek devlet adamıydı? Vatanımıza ve milletimize siyasal ve ekonomik bağımsızlığını kazandıranlar mı yoksa bir avuç tekelci sermayeye ülkemizi soydurup, bugünkü ağır ekonomik krize neden olanlar mı?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız