Cemil TINAZ
Cemil TINAZ

Gazete: Düzce Postası

cemil_tinaz[email protected]

Teksif Sendikası Düzce İl Temsilcisi

Asgari ücretin belirlenmesi

  • 14.06.2022 10:23

ASGARİ ücret ülkenin gündemine hep aralık ayında girer. Hükümet her yılın aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonunu toplantıya çağırır, 3-5 toplantı yaparak yılbaşından önce belirler ve yeni yılda yürürlüğe girer. Önce asgari ücretin nasıl belirlendiğinden bahsedeceğim, daha sonra neden yılın ortasında gündeme getirdiğime değineceğim.

Asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 üyeden oluşur, 15 üyenin 5’i işçi sınıfını temsilen işçi sendikalarında en çok üyeye sahip Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( TÜRK-İŞ ) tarafından, 5 üye işverenler adına Türkiye İşverenler Sendikası (TİSK) tarafından, 5 üye de hükümet adına Çalışma Bakanlığı tarafından temsil edilir. Komisyonun başkanı ise Çalışma Bakanıdır. Komisyon en az 10 üyeyle toplanır ve salt çoğunlukla karar alınır.

Burada dikkate alınacak ve sorgulanacak nokta hükümet adına katılan 5 üye kimden yana tercihini kullanırsa o kesimin talepleri kabul ediliyor. 35 yıldır sendikacıyım, asgari ücretin tespitini yakından izlerim. Bu zamana kadar çok nadir işçinin taleplerine yakın kararlar alındı. Genellikle hükümet kanadı tercihini işverenlerden yana kullandığı için, işverenlerin talepleri kabul edildi.

2021 yılının asgari ücreti net 2 bin 825 liraydı, bu yılbaşında % 50 zam yapıldı, ilk kez hükümet kanadı işçi kesiminin taleplerine yakın tercih kullandı, işçi kesimini temsil eden Türk-İş adına katılan kesim de şerh koymayıp belirlenen rakama imza attı.

2021 yılının yılbaşında dolar 7,43 liraydı ve asgari ücretle 380 dolar alınıyordu, yılsonuna doğru doların yükselmesiyle birlikte bu sayı düştü. 2022 yılının asgari ücretinin belirlendiği dönemde dolar 13 lira civarındaydı, bu parayla 327 dolar alınıyordu. Yılbaşında belirlenen asgari ücretten işçi kesimi kısmen memnuniyetini belirtiyordu, ancak yanına da şerhini koyuyordu “hiçbir ürüne zam gelmez ise idare edilir” diyordu.

Ancak daha belirlenen asgari ücret işçinin eline geçmeden petrol ürünlerinden, elektriğe, ev kiralarına, temel gıda ürünlerine, sebzelere, kısacası asgari ücretlinin tükettiği bütün ürünlere yağmur gibi demiyorum, dolu gibi zam yağdı ve hala yağmaya devem ediyor.

Yılbaşında belirlenen asgari ücretle yani net 4 bin 253 lirayla, 327 dolar alırken, bugün 244 dolar alabiliyor, daha yılın ilk 5 ayında 83 dolar, Türk parasıyla 1.444 TL kayıp.

Hep dolarla örnek verdim bir de altın üzerinden örnek vereyim.  20 yıllık bugünkü iktidardan önce bir asgari ücretli bir maaşıyla 13 çeyrek altın alabiliyordu, bugün 2,5 çeyrek altın alabiliyor. Çeyrek altın 1.600 lirayı geçti, yakınlarımızın, eşimizin dostumuzun düğünlerinde çeyrek altın takabiliyorduk, bugün bir asgari ücretlinin en yakınının düğününe bile çeyrek altın takabilmesi mümkün değil.

TÜİK’in belirlediği baskılanmış enflasyon yıllık % 73, bağımsız kuruluşların belirlediği % 160 seviyesinde. TÜİK enflasyonu açıkladığında sepetteki ürünleri de açıklardı, ilk kez bu mayıs ayında enflasyonu açıkladığında, enflasyon sepetindeki ürünleri açıklamadı. Kısacası hükümet enflasyon açıklamasında halka gerçekleri açıklamıyor, nedeni ise memurun, işçinin ve emeklinin ücretlerini gerçek enflasyona göre belirlemiyorlar, daha düşük zam vermek için bilerek enflasyonu düşük gösteriyorlar.  

Yılbaşında belirlenen asgari ücret açlık sınırın altında kaldı. Petrol ürünlerine ve asgari ücretlinin tükettiği bütün ürünlere iki günde bir zam yapıyorlar, işçinin, çalışanın ücretine gelince 6 ayda veya yılda bir zam geliyor. Uygulanan ekonomik politikalar dar gelirliye, esnafa, işçi, çiftçi, memur kısacası çalışan, üreten emekçiden yana değil, bir avuç sermayeden yana politikalar uygulanıyor.

İşçinin sıkıntısını ve sorunlarını iyi bilen ve her gün onların içinde olan biri olarak buradan hükümete ve hükümetin destekleyicisi olan Cumhur İttifakının Düzce Milletvekillerine sesleniyorum. Asgari ücretin yılbaşında belirlenmesi Allah’ın ayeti değil, anayasa maddesi hiç değil, hükümet isterse asgari ücret tespit komisyonunu istediği zaman toplantıya çağırabilir. Bunun için Çalışma Bakanlığı tarafında Asgari Ücret Tespit Komisyonu derhal hiç vakit kaybetmeden toplantıya çağrılıp asgari ücreti günün koşullarına, hayat pahalılığına cevap verecek ve insan onuruna yakışır yaşam koşullarını sağlayacak şekilde belirlemeli.

Ben bu uygulanan ekonomi politikalarının bir beceriksizlik sonucu değil, tercih sonucu bu noktada olduğumuzu düşünüyorum. 84 milyon değil, bir avuç sermaye kazansın diye kaynak transferi yapılıyor. Bırakın artık olumsuz olan her şeyi dış güçlere bağlamayı, sizden önceki hükümetler döneminde dış güçler yok muydu? Elbette vardı, her zaman da olacak, ülkeyi yönetenlerin ülkemizi dış güçlere karşı koruması gerekir. Bakın benden hatırlatması seçime az kaldı, işçi sınıfının, emekçinin, üreticinin tokadı ağır olur, demedi demeyin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız