Ceren Ezgi KIYAK
Ceren Ezgi KIYAK

Gazete: Düzce Postası Gazetesi

Uzm. Klinik Psikolog

Kanser tedavisinde psikolojik desteğin önemi

  • 22.10.2022 10:43
  • (1)

GÜNÜMÜZDE sıkça rastlanan sağlık sorunlarından olan kanser, ümitsizlik ve belirsizlik barındıran, acılı ve ağrılı ölümü hatırlatan, kişide endişeye sebep olan önemli bir hastalık olarak algılanmaktadır.

Kansere sebep olabilecek negatif etkenler; genetik yatkınlık, alkol ve sigara tüketimi sağlıksız beslenme, Radyasyona maruz kalma, güneşe maruz kalma, hava kirliliği, bazı bakteri ve virüsler, bazı kimyasal maddeler gösterilebilir.

Kanser hastalarının tedaviden en iyi faydayı sağlamaları için hastalığın neden olduğu fiziksel, psikososyal ve ekonomik problemlerin en aza indirgenmesi de psikososyal destek çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda kanser hastalarının %47’ sinde psikolojik sorunlara rastlandığı belirtilmiştir. Bu da demek oluyor ki, kanser hastalarının yaklaşık yarısı psikiyatrik sorunlar yaşamaktadırlar. Depresyon, kaygı bozukluğu, organik beyin sendromu en çok rastlanan psikolojik bozukluklarken bunların yanı sıra uyum sorunları, hayat tatmininde azalma durumlarına sıkça rastlanmaktadır.

Geleceğe dair belirsizlikler ve korku anksiyete ve depresyona neden olabilirken fiziksel sağlığın kaybedilmesine hissedilen üzüntü ve ölüme dair kaygılar depresyonun klinik düzeyde yaşanmasına neden olabilmektedir. Depresyon hastalığın tedavisi uzakta ve süreci olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle onkoloji, psikiyatri ve sosyal hizmetlerin beraber çalıştığı multidisipliner yaklaşımın önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde kanser hastalarının hayat kalitesi psikolojik problemlerin çözülmesiyle sağlanarak tedavi daha olumlu sonuçlar vereceğine değinilmiştir. Bu da hastaların hastalıkla yüzleşmesini sağlayarak, kaygılarını azaltarak, yaşam kalitelerini arttırarak, duygularını ifade etmeye yardımcı olarak yaşama gücünü ve motivasyonunu arttırarak, tedaviye uyumunu sağlayarak bu krizle bas etmelerine yardımcı olarak psikolojik destek sayesinde gerçekleşebilmektedir. Tüm bunlar için psikososyal onkolojiye ihtiyaç vardır. Bu uzmanlık alanı kanser hastaları ve yakınlarının hayat kaliteleri için gerekli bütüncül bir yaklaşımı kapsar.

Yapılan araştırmalar umut seviyesi yüksek olan hastaların yaşadıkları ağrı ve acı ile daha iyi başa çıkabildiği ruh hallerinin iyi olduğu, geleceğe dair hedeflerinin olduğu bu hedeflere ulaşabilmek için kararlı ve istekli oldukları, umutsuz olan kanser hastalarında depresyona sık rastlandığı ve yaşam sürelerinin daha kısa olduğunu ortaya koymuştur.

Günümüzde sık rastlanan bu hastalığın seyri açısından psikolojik desteğin önemine farkındalık yaratmak istediğim yazımı burada sonlandırıyorum. Kanser olan kişinin hastalığın tanısını aldığı andan itibaren tedaviye başladığı ve devam ettiği anlardaki psikolojik sürecine değinmek ve kanser hastalığında psikolojik tedavinin detaylarından söz etmek üzere bir sonraki yazımızda görüşmek üzere… Hoşçakalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Abdullah Çelebioğlu
    Abdullah Çelebioğlu
    26.10.2022 02:38

    Daha çok bilgiye ihtiyacımız olan bir konu bu... Tebrik ederim.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız