Çevre düzeni planının güncellenmesi esastır

Çevre düzeni planının güncellenmesi esastır
10.06.2021 - 15:57

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, Düzce Belediyesi önderliğinde başlatılan ‘Çevre Düzeni Planı Çalıştayı’na ilişkin görüşlerini açıkladı. Düzce’nin coğrafi, sosyal ve ekonomik gelişimini esas alan İlk Çevre Düzeni Planı’nın 2008 yılında onaylandığını hatırlatan Kayıkcı, plan verilerinin güncellenmesi gerektiğine değindi.

8-9 Haziran tarihlerinde Düzce Belediyesi Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde çalıştay programı dahilinde merkezi, yerel ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin çalışma grupları oluşturduğunu ifade eden Kayıkcı, Çevre Düzeni Planı konusunda şu görüşlere yer verdi: ‘ Çevre Düzeni Planları, nüfusun yerleşim ihtiyaçlarının karşılanamaması, planın temel strateji ve politikalarını değiştirecek  bölgesel ölçekli yatırımların ortaya çıkması, yeni verilere bağlı olarak, sonradan ortaya  çıkabilecek ve bölgesel etkiye yol açabilecek arazi kullanım taleplerinin oluşması, yeni gelişmeler ve bölgesel dinamiklerde değişiklik olması durumunda yapılır.

Düzce İli çevre düzeni planları 2008 yılında onaylandıktan sonra, 2009 yılında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) kurulmuştur.  Dönemin Kalkınma Bakanlığı bölge planlarını yapma yetkisini kalkınma ajanslarına devrettikten sonra MARKA,  2010-2013 ve 2014-2023 yıllarını kapsayan iki adet bölge planı yapmıştır.

Planlar incelendiğinde birçok altlık veri de eksiklikler dikkat çekmektedir. Hem teknolojik gelişmeler, hem de planlara altlık olarak kullanılan verilerin ilgili kurumlarca güncellenmiş olması, sayısal ortamlarda kullanılabilir hale getirilmesi gibi sebeplerle çevre düzeni planlarının güncel teknolojilere uygun olarak sağlıklı veriler üzerine yeniden hazırlanması gerekmektedir.”