Herşey temiz çevre için

 Herşey temiz çevre için
23.06.2021 - 16:26

Düzce ve Sakaryalı STK’ların düzenlediği ortak etkinlikte “Temiz Çevre” mesajı verildi. Etkinliğe katılan TEMA Yönetim Kurulu ve İcra Heyeti Üyesi Metin Duruk, “Bir çevre felaketinin kıyısındayız. El ele verip doğayı korumak zorundayız” dedi.

Düzce’nin Gümüşova ilçesine bağlı Yeşilyayla Köyü anlamlı bir çevre etkinliğine ev sahipliği yaptı. Yeşilyayla Köyü kadınları tarafından kurulan Kalkınma ve Dayanışma Derneği, Düzce ve Sakarya’daki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte köyde temizlik ve küresel ısınmaya karşı mücadele etkinliği düzenledi. Etkinlikte bir taraftan köy genelinde çöpler temizlenirken, diğer taraftan da etkinliğe katılanlar için geleneksel ev yemekleri ve el sanatlarından oluşan el işleri sunuldu.

Sakarya Arama Kurtarma (SAK) ekibi ve Hendek Hayat Arama Kurtarma ekibi üyeleri köy gençleri ile birlikte çevre temizliği, çöp toplama etkinliğinde pet şişe, plastik atık, bira ve gazlı içecek şişelerinden oluşan atıkları toplayarak Gümüşova Belediyesi’nce tahsis edilen çöp kamyonuna boşalttılar.

Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’nın yaşadığı evin de bulunduğu Yeşilyayla köyündeki etkinlikte, Başkan Seba da anıldı. Çevre temizliği etkinliğine katılan Sakarya Beşiktaşlılar Derneği üyeleri Seba’nın dev posterini yaşadığı eve asarak hem bu yılın şampiyonluğunu kutladı, hem de efsanevi başkanlarının anısını birlikte yaşattılar.

 

TEMA’DAN İKLİM KRİZİ UYARISI

Etkinliğe konuk olan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Heyeti Üyesi Metin Duruk, küresel ısınmada 1.5 derecelik kritik aşamaya ulaşılmak üzere olunduğu uyarısında bulundu. 2 dereceye yükselmesiyle canlıların yüzde 70’ inin ölmesiyle sonuçlanacak bir iklim felaketinin kapıda olduğunu vurgulayan Duruk, bu tür etkinliklerle çevre duyarlılığının arttırılması gerektiğini ifade etti. Duruk “Marmara denizi kirlenmez diyorduk. Ege, Karadeniz akıntıları bile koruyamadı, bir fosseptiğe dönüştü. Kurtarmak için yıllar gerekecek” şeklinde konuştu.

Düzce Bisiklet Kulübü üyeleri de Düzce Merkez’den Yeşilyayla köyüne 30 km pedal çevirerek etkinliğe katıldı. Bu etkinliğe, Dünya Muay Thayi Şampiyonu Bedia Taçyıldız da katıldı. Katılımcılara Yeşilyayla Köyü muhtarı Erdoğan Başkoç ve Kalkınma Derneği Başkanı İlkin Öztürk tarafından plaket verildi.

 

70’LİK DELİKANLILARDAN DANS ŞOV

Etkinlik sonuna geleneksel Kafkas Abhaz danslarını sergileyen ihtiyar delikanlılar damgasını vurdu. Kıvrak danslarıyla gençlere taş çıkartan grup üyelerinin Abhaz oyunu performansı izleyenleri büyüledi.

Haber: Harun Can Şerbetçi

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız