“Düzce’de sanayi istemiyoruz”

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, Düzce’nin Türkiye’deki en verimli tarım topraklarına sahip olduğunu ve organize sanayinin genişletilmesi kararının yanlış olduğunu söyledi.

“Düzce’de sanayi istemiyoruz”
10.01.2022 - 19:23
Haber Merkezi

CHP Düzce İl Teşkilatı yöneticileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ulusal ve yerel basın temsilcileri ile buluştular.

CHP İl Başkanı Semih Cemşit, gazetecilerin kendileri için önemli olduğunu ifade ederek, “İnsanların haber alma özgürlüğünü, düşünme özgürlüğünü, bizleri en iyi aktaran, yansıtan sizlersiniz. Bunun için sizlerin özgür olması lazım. Sizlerin kısıtlanmaması lazım. Bunlar bizim için çok önemli. Çalışan gazeteciler gününüzü kutluyorum” dedi.

Merkez İlçe Başkanı Özcan Dağıstanlı, İl Kadın Kolları Başkanı Jale Akyıldız ve İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Kılıç da gazetecilerin gününü kutladılar. İl Başkanı Cemşit, daha sonra basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

 

“AKILLARA ZARAR BİR ENFLASYON VAR”

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zammın ciddi bir oran olduğunu, ancak bunun filelere yansımasının aynı oranda olmadığını ifade eden Cemşit,  “Geçen yıl zam yapıldığında 200 liraya iki file dolduruyorduk. Bu yıl inanın bir file dolmuyor, dolmayacak da bunu görüyoruz. Kamyoncuların geçen yıl ağustos ya da eylül ayında 2 bin liraya aldığı lastiğin bu ay 6-7 bin lira olduğunu gördük. Akıllara zarar bir enflasyon var. Bu TÜİK’in açıkladığı rakamların çok gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Emekliye verilen yüzde 25 zammın da insanların ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüyorum. 2 bin 500 liralık bir ücretle şu ortamda nasıl geçinebilir bir aile? Mümkün değil, yani temel gıda maddelerini bile almakta zorlanabilirler, alamıyorlar. Esnaflara gidiyoruz, pazar yerlerine gidiyoruz. Peynire bakıyoruz 80- 90 lira. Nasıl geçinecek bu insanlar? Bununla ilgili çok ciddi acil önlemler alınması lazım. İnsanların hayat şartları, geçim şartları çok zor. Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Yarının daha karanlık olduğunu düşünüyorum. İnşallah daha iyi şartlarda, daha iyi ortamlarda, insanlarımız, vatandaşımız yaşayabilir” ifadelerini kullandı.

“HER SANAYİ DÜZCE’NİN HAVASINA, İNSANINA ZARAR VERİYOR”

Organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi ile ilgili ney bilgi sahibi olmadığını ifade eden Cemşit, Düzce’nin Türkiye’deki en iyi tarım alanlarından birisi olduğunu söyledi. Adapazarı, Düzce ve Bursa ovasının Türkiye’de bütün tahıl ihtiyaçlarını, meyve sebzeyi karşılayacak bir verimliliğe sahip olduğunu ifade eden Cemşit, “Burada yapılan her sanayi Düzce’nin havasına, Düzce’nin insanına zarar veriyor. Düzce’deki Koah hastaları Türkiye’nin 3-4 katı fazla. Yani o kadar çok bize zarar veriyor ki, Düzce’de yaşamak özellikle yaşlı hastalar için kronik hastalığı olanlarda çok sıkıntı veriyor. Bunun için biz bununla ilgili mücadele edeceğiz. Yaklaşık 200-300 civarında bir imza toplandı köylülerden. Biz muhtarla da görüştük. Bununla ilgili de girişimlerde bulunacağız ve bunun takipçisi olacağız. Yani Düzce kesinlikle tarım ve de hayvancılığa ayrılmalı. Düzce’de sanayi istemiyoruz. Çok kötü bir şekilde Düzce’yi yönetiyorlar. Az zaman kaldı inşallah biz geldiğimizde daha iyi yöneteceğiz. Düzce kesinlikle tarım alanı olmalı. Çok verimli topraklara sahibiz. Bu yüzden Düzce’yi ziyan etmesinler. Bununla ilgili ne gerekiyorsa onu yapacağız. Gümüşova Organize Sanayi mükemmel. Geçen gittik gezdik arkadaşlarımızla birlikte. Ne tarıma uygun toprakları var, ne Düzce’nin havasını kirletecek bir alan var. Ulaşımı kolay. Niye oraya yapmıyorlar tarım alanlarımız öldürüyorlar Düzce’de. Adam gibi fabrikalar gelecekse gelsin. Ama Gümüşova’ya gelsin, Düzce Merkeze gelmesinler” şeklinde konuştu.

41 CHP MİLLETVEKİLİ DÜZCE’YE ÇIKARMA YAPACAK

Cemşit, aralarında Veli Ağababa, Gamze İlgezdi, Turan Aydoğan ve Mahmut Tanal’ın da bulunduğu 41 CHP Milletvekili ile parti meclis üyesinin yarın Düzce’ye geleceğini belirtti. Ziyaretle ilgili bilgiler veren Cemşit, “Bizim hedefimiz halka ulaşmak, daha çok insana ulaşmak, daha çok insanla birlikte olabilmek, ellerini tutabilmek. Bu anlamda biz Gaziantep Caddesi ve İstanbul Caddesi’nde tüm esnafı ziyaret etmek istiyoruz. Bazı vekillerimizi ise ilçelerimize yönlendireceğiz. Fabrika ziyaretleri olacak. İşçilere ulaşıp sıkıntılarını, dertlerini dinlemek istiyoruz. Daha çok insana ulaşmak istiyoruz. Muhtarlar Derneği’nde de bir toplantımız olacak. Sonra da Özcan başkanın önderliğinde esnaf ziyaretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

 


Editör: C. Sandıkçı