Emeklilikte yaşa takılanlar haklarını istiyor

CHP Düzce il Başkanı Semih Cemşit ve Düzce, Bolu, Sakarya EYT Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

15.01.2022 - 10:38
Haber Merkezi

CHP Düzce il Başkanı Semih Cemşit basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Emeklilikte Yaşa Takılanlar,22 yıldır hak mücadelesi veriyorlar. 22 yıldır anayasal hakları olan emeklilik haklarının verilmesini istiyorlar. Kısacası Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar.1999 yılında yapılan değişiklikler ve sonrasında 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Ve bunun neticesinde ülke tarihinin en büyük hak gaspı ortaya çıktı.

 

“BU MAĞDURİYETE NE ZAMAN SON VERMEK İSTESEK, KARŞIMIZDA AKP-MHP İTTİFAKINI GÖRDÜK”

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını doldurduğu halde, çalışanların emeklilik hakkı elinden alındı, uzun yıllara ötelendi. 1998 yılında işe giren bir işçi 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken,1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelendi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engelinin ardından birde AKP-MHP engeline takıldılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete ne zaman son vermek istesek, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetine son verilmesi için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, her seferinde AKP-MHP oylarıyla reddedildi. EYT mağdurlarına devlet daha gençsin emekli olamazsın diyor. Öte yandan işverenler sen yaşlısın, sana iş veremem diyor.  Bu ülkenin birer yurttaşı olan vatandaşlarımıza devlet adeta sen yoksun diyor.

 

“EYT MAĞDURLARININ PAYINA SADECE AÇLIK DEĞİL, İŞ CİNAYETLERİNDE CAN VERMEK DE DÜŞÜYOR”

Emeklilik hakkı elinden alınan ve halen çalışmak zorunda olan yurttaşlarımız ise iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT mağdurlarının payına sadece açlık değil, iş cinayetlerinde can vermek de düşüyor. AKP Genel Başkanı Erdoğan geçmişte ne demişti? ‘Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar.’ Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülkeye bir yük olarak görüyor ve ekonomiye zarar vermek istediklerini söylüyor. 20 yıldır ülkeyi yönetip faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar ülke ekonomisini çökertmiyor, ama iş kendi vatandaşının emeklilik hakkına gelince bunu devlete bir yük olarak görüyor. Bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faizle, hayat vaat ediyor, öte yandan kendi vatandaşının emekliliğini, bir hak olarak görmüyor. Erdoğan ayrıca; 38 yaşında emekli olan biri,40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz diyordu.

Peki, o halde kendisi neden 1 Nisan 2000’den itibaren, yani 46 yaşında, emekli maaşı almaya başladı? Erdoğan EYT’LİLERİ hedef alırken İskandinav Ülkeleri bu modelle battı diyordu. Oysaki İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduklarını bilmiyordu. Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli, asgari ücretin altında aylık alarak açlık sınırının altında yaşıyor.

 

“EYT’LİLER KENDİLERİNİ YOK SAYAN, İNKÂR EDENLERE KARŞI, SEÇİMİ BEKLİYOR”

4 Milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için, ya bir iş arıyor, ya da bir işte çalışıyor. Devletine 40 yıl hizmet etmiş bir emekli ise, en çok tükettiği ürün olan kuru ekmeğe, muhtaç yaşıyor. Umut tacirliği yapan AKP iktidarı, bugüne kadar her defasında EYT mağdurlarının hayalleri ile, adeta alay etmeye devam etti… Daha birkaç ay önce, hatırlayalım ne diyorlardı? İktidarın havuz medyası her gün, müjde üstüne müjde veriyor, EYT sorunu çözülüyor diyordu. İktidar yetkilileri, sorunun çözümü için, çalışma başlattık diyordu.

Ve en sonunda ise, ne dediler? Böyle bir gündemimiz yok, çalışmamız yok. EYT’liler artık kandırılmak istemiyor, mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor. EYT’liler kendilerine yönelik devletin ekonomisine zarar verecek güçler olarak görülmek değil, hakkı olan emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler insanca yaşamak için,22 yıl önce gasp edilmiş, ellerinden alınmış haklarının, kendilerine iade edilmesini istiyor. EYT’liler emeklilik çağında olmasına rağmen, çalışmak zorunda kalıp, iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’liler bu ülkenin bir yurttaşı olarak, kamusal sağlık haklarından yararlanmak istiyor. EYT’liler bu ülkenin birer yurttaşı olduklarının, iktidar tarafından kabul edilmesini istiyorlar. Kendi deyimleri ile ‘Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a’ diyerek, artık bu mağduriyete son verecek yasanın, çıkmasını istiyorlar. EYT’liler kendilerini yok sayan, inkâr edenlere karşı, seçimi bekliyor. EYT’liler artık yeter diyor, oyalanmaktan, haklarımızın gasp edilmesinden yorulduk diyor. Kendilerini inkâr eden bu iktidardan kurtulmak için gün sayıyor. Kendi emeklerini ve alın terini, bir avuç yandaşa peşkeş çeken iktidara hesap sormak için sandığın bir an önce gelmesini istiyor.

 

“22 YILLIK BU HAK GASPINA BİR AN EVVEL SON VERİLMELİDİR”

EYT’liler Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını dört gözle bekliyor. EYT’liler bu mağduriyete CHP iktidarında son verileceğini biliyor. Türkiye’nin dört bir yanından EYT’li yurttaşlarımız için atılması gereken adımları bir kez daha dile getiriyoruz. EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik hakları verilmeli, 22 yıllık bu hak gaspına bir an evvel son verilmelidir. En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir. Emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalıdır. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘intibak yasası’ derhal çıkartılmalı ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliğine son verilmelidir.”

Semih Cemşit’in basın açıklamasının ardından Düzce, Bolu, Sakarya EYT Dernek Başkanı Mehmet Ali Çelik şunları kaydetti: “Bizler bu açıklamayı gerçekleştiren, sıkıntılarımızı dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Semih Cemşit ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yapılan bu basın açıklaması takdire şayan bir çalışmadır. Partinin genel başkanı dahil tüm yöneticilerini kutluyorum. Bizler 2015 yılında dernekleşip, 2020 yılında federasyon olduk. Ana muhalefet partisi bizlerin bu çözülemeyen problemini net bir şekilde ortaya koymuşlardır. Yıllardır halledeceğiz, yapacağız diyerek oyalanıyoruz. Artık yeter. Kazanılmış hakkımızı istiyoruz.”


Editör: Ç. Diger
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz