Eski Çağ'da tıp ve fitoterapi

  • 26.03.2022 11:51

Anadolu, tarihte bilimsel ve kültürel açıdan, modern dünyaya öncülük etmiş bir toprak parçasıdır. Özellikle tıp biliminin öncüleri Anadolu topraklarında yaşamışlardır.

Giriş cümlemden anlayacağınız üzere bu haftaki yazımda, Eski Çağ’da tıp ve fitoterapiden bahsedeceğim. İnsanoğlu, çok eski çağlardan beri hastalıklardan kurtulmak için türlü çareler aramıştır. Tarih öncesi dönemlerde hastalıkları, çeşitli yaralanmaları ve hatta ölümün bile nedenlerini doğaüstü güçlere bağlamıştır. Öyle ki, ilk tıp adamları sayılabilecek büyücüler, hastanın kafatasına açtıkları delik ile vücuduna girmiş kötü ruhları boşaltarak hastaya tedavi uygulayacaklarını sanmıştır. Milattan Önce 8 bin yılına tarihlenen Aşıklı Höyük’te bulunmuş kafatası oldukça ilginçtir. Bilinçli olarak düzgün kesitli delik açılmış olan kafatası ile belki de tarihin ilk beyin ameliyatı gerçekleştirilmiş olmalıdır. Antik Çağ’da ise tıbbın babası sayılan Hipokrat, hastalıkları materyalist ve rasyonel bakış açısıyla açıklamaya çalışmıştır. Yine Hipokrat kadar önemli sağlıkçılardan biri olan Bergamalı Galenos, insan anatomisiyle uğraşmış ve birçok tedavi yöntemi denemiştir. Özellikle bitkisel tedavi yani fitoterapi yöntemini geliştiren tıp doktorlarından biridir.

En eski tıbbi tedavilerden biri olan fitoterapi, köken olarak Eski Yunanca’daki bitki (fito) ve tedavi (terapi) sözcüklerinin birleştirilmesinden meydana gelmektedir. Galenos fitoterapiyi, psikoterapi, fizyoterapi, teoterapi gibi tıp bilimine temel olan iyileştirme yöntemlerinden biri olarak kullanmıştır.    Şehrimizin değer üreten kurumu olan Düzce Üniversitesi’nin, 2016 yılında Çevre ve Sağlık alanında Bölgesel Kalkınma Üniversitesi olarak belirlenmesi üzerine; Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi kurulmuştur. O tarihten bugüne, sahip olduğu zengin endemik bitki türleri ile doğal ilaç üretim potansiyeli oldukça yüksek olan Düzce’mizin, önemli yollar kat ettiği ve bir marka haline geldiği artık yadsınamaz bir gerçektir. Bu sayede eski çağlardan beri süregelen bitkilerdeki şifa arayışına bilimsel yöntemler denenerek devam edilmektedir.   

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız