81 ilde teksin...!

  • 7.05.2022 11:35

Herkes bunu bilsin…! Hiçbir şeye değişilmesin...! Düzce Spor oooooo...... Tebrikler tebrikler……

Öncelikle şehrimizin futbol takımları Düzce sporun ve Düzce kadın futbol takımının gruplarında kazandıkları şampiyonlukları tebrik ederek başlamak istiyorum sözlerime.

Futbol, hiç şüphesiz dünyada en çok izlenen ve rasyonel büyüklük anlamda en güçlü olan spor branşıdır.

Peki hiç düşündünüz mü bu kadar sevilen bu oyunun kökeni ne kadar eskiye gidiyor?

Elbette ki modern futbolun tarihi, 19. yüzyıl İngiltere’sindeki özel okulların aktivitelerine dayanmaktadır. İlk yazılı futbol kuralları olma özelliği taşıyan “Cambridge Kuralları” ile profesyonel bir spor dalı olarak gelişerek ve yayılarak bugünlerine gelmiştir.

Ama ben daha da eskisi diyorum; Antik Futbol!

Çeşitli arkeolojik veriler sonucunda milattan önceki yıllarda futbola çok benzeyen oyunların bulunduğunu söylemek mümkün. Örneğin, milattan önce 4. yüzyılda, içerisine hayvan tüyleri vb. materyaller ile doldurulmuş, üzeri deri parçalarıyla kaplanarak yuvarlak bir form verilen nesneye, elle ve kolla müdahale etmeden ağaç dallarından yapılmış kalenin içine sokmak suretiyle oynanan “cuju” oyunu gibi. Ya da vücudun her yerinde topla temasın serbest olduğu, belirli sayıdaki oyunculardan oluşan iki takımın, topu rakip yarı sahaya paslaşarak taşıdıktan sonra rakip sahanın sonundaki çizgiden geçirildiği “epikuros” adı verilen antik oyun gibi. Antik dünya da oynanan ve günümüz futboluna çok benzeyen bu iki örnek gibi Roma imparatorluğundaki “Harpastum” oyunu da antik futbola dair bir örnektir. Dikdörtgen bir alanda oynanan ve 27 kişiden oluşan 2 takım bulunan oyunda hedef, topu karşı takım kale çizgisinden geçirmektir. Türklerde ise birçok yazılı kaynakta ayakla oynanan “tepük” oyunundan bahsedilir. Doğu’da cuju, Türkler ‘de tepük, antik dünyada ise episkuros ve harpastum olarak oynan bu oyunlar hem eğlence hem de eğitim amaçlı olarak kullanılmışlardır.

Spor, tarih boyunca fiziksel ve psikolojik haz vermesinin yanı sıra toplumda dayanışma ve bütünleşmeyi sağlaması açısından her daim çok önem arz etmiştir. Kişinin en önemli ihtiyaçlarından biri “ait olma” durumudur. Aidiyetlik duygusu, kişiyi mutlu kılar, yaşamı değerli hale getirir. İşte yaşadığın şehre olan aidiyetlik bağının en güzel kurulmasını sağlayan oluşum ise kentin spor takımıdır. Kuşkusuz birçok spor dalı olmasına rağmen en popüler olanı futboldur. Normal şartlarda birbirileriyle herhangi bir bağın bulunmadığı, farklı mesleklerden, farklı statülerden, aralarında benzer herhangi bir ilişki bulunmayan insanlar için, aynı çatı altında birlikteliğin sağlandığı bir paylaşımdır futbol maçları. Hele bir de doğduğun büyüdüğün memleketinin maçlarında tüm bu birbirlerinden farklı toplum bireyleri tek yürek oluverir…

 

 

 

Tepük

 

 

 Harpastum

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız