Bithynia Kentler Birliğinden Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’ne…

  • 14.05.2022 12:03

Antik yazar Yaşlı Plinius ‘Historia Naturalis’ adlı eserinde Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan Caesarea Germanice (?), Apamea (Mudanya), Prusa (Bursa), Prusias ad Mare (Gemlik), Nikaia (İznik), Nikomedia (İzmit), Prusias ad Hypium (Düzce), Iuliopolis (Nallıhan), Bithynium-Claudiopolis (Bolu), Creteia-Flaviopolis (Gerede), Khalkedon (Kadıköy) ve Byzantium (İstanbul) gibi kentlerin bulunduğu Bithynia Bölgesi’ndeki “civitas”lardan bahseder. Civitas kelimesinin kent, devlet, vatan anlamlarına gelmekten ziyade bir birlik halinde örgütlenmiş vatandaşlar topluluğu ve onların hukuki durumunu belirttiğini ifade eden Cicero, kelimenin aslında bir yurttaşlık bir birlik olduğunu söylemektedir.

12 tane kentten oluşan bu birliğe başkanlık veya başkentlik yapan kent ise bugünkü adıyla Kocaeli olan Nikomedia’dır. Kentler birliğindeki “civitas”ların kendi kent meclisleri ve buralarda görevli yöneticileri bulunmaktaydı. Ama çok önemli bir ayrıntıdır ki bu memuriyet görevlerini sadece kentin zengin ileri gelenleri üstlenmekteydi. Aynı zamanda yaptıkları bu görev için hiçbir ücret almayan yöneticiler, kentler birliğinin başkanına karşı sorumluydular. Ömürleri boyunca, yurttaşı olduğu kente ve bağlı olduğu birliğe hizmet etmekle yükümlüydüler. Kamu harcamaları, imar faaliyetleri, sosyal faaliyetler ve dini festivaller düzenlenmesi gibi çeşitli hizmetlerde pek çok sorumluluğu bu zengin üst sınıf üstlenmekteydi.

Kentler birliğinin kurulum amacının, bağlı bulundukları birlikteki civitas’ların birbirlerini ekonomik bakımdan kalkındırması ve idari açıdan geliştirmesi olduğu açıktır.

Nikomedia (Kocaeli) güçlü ve nüfuz sahibi yöneticilere sahip olmasıyla birlikte eyalet meclisi binasının bulunması ve buna ek olarak Roma İmparatoru “dostu ve müttefiki” anlamına gelen neokoros Unvanına sahip olması Bithynia Kentler Birliği’nin başşehri olmasına neden olmuştur.

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği, 2004 yılında “İstanbul’dan Amasra’ya Kültür yolu projesi” adı altında çalışmalara başlamış ve çeşitli dönemler halinde evreler geçirilerek bugünkü halini almıştır. 27 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen genel kurulda 65. Türkiye Hükümeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, BAKAB Başkanlığına seçilmiştir.

Sadece bir kültür yol ağı olarak değil, bölgesel bir çalışma ile daha fazla etki edeceği düşünülen birliğin misyonu, yerel yönetimler ile meslek ve sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek kentlerimizin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını ve tanıtımını sağlamaktır.

Bu kadar önemli bir misyona sahip Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’nin başkanlık görevini şehrimizin üslenmiş olmasının onur ve gurur verici bir durum olduğunu düşünmekteyim.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız