Batı Karadeniz’in Efes’ine yeni müze binası gerekli midir? Şart mıdır?

  • 21.05.2022 11:08

Müze, toplumun geçmişini yansıtan ve geleceğini biçimlendiren kültürel değer taşıyan öğeleri korumak, incelemek, değerlendirmek, sergilemek amacı güden bir kurumdur. Birbirinden önemli amaçlarının arasında kuşkusuz en önemli görevi, toplumun sahip olduğu kültürel miras değerlerini “sergilemektir”.

Kentimizde bulunan Konuralp Müzesi’nin, Prusias ad Hypium antik kentinde ortaya çıkarılan eserlerin sergilenmesi amacıyla 1977 yılında inşaatına başlanmış, Bolu Müze Müdürlüğü’ne bağlı olarak 1992 yılında yaklaşık 15 yıl süren inşaat çalışmaları sonunda tamamlanabilmiştir. Tamamlanmış tamamlanmasına fakat 11 yıl sonra (2003 yılında), halka kentin kültürel değerlerini sergilemek için ziyarete açılmıştır. Bu zaman zarfında Konuralp’te bulunmuş, Roma İmparatoru Antoninus Pius’a ait zırhlı bir heykel, müze binası eksikliğinden dolayı, Bolu Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alınmıştır ve günümüzde halen orada sergilenmektedir.

Daha öncesinde de zaten çeşitli erkek ve kadın heykelleri, muhteşem Tyche heykeli ve mermer bir çocuk büstünün yanı sıra birçok arkeolojik eserler Konuralp’te bulunmasına rağmen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alınmıştır.

Son yıllarda Konuralp’teki arkeolojik kazıların müthiş ivme kazanmış olduğu aşikardır. Konuralp’te gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, anıtsal nitelikte muhteşem bir antik yapıyı ortaya çıkartmasının yanı sıra, birçok önemli arkeolojik eseri de kazandırmıştır. Bu nokta da bu buluntuların korunması ve sergilenmesi çok önem arz etmektedir. Ayrıca birbirinden değerli ve önemli arkeolojik eser, müze binasındaki yetersizlik yüzünden depo bulunmaktadır.

Kentimizdeki kültürel turizmi canlandırma konusunda büyük adımların atıldığı bugünlerde yeni, modern, kent dokusuna uygun bir müze binasının yapılmasının, menşei Konuralp olan ve çeşitli müzelerde bulunan eserlerin de yerinde sergilenmesinin çok önemli olacağı kanaatindeyim.

Sözlerime burada son verirken, tüm müze çalışanlarının 18-22 Mayıs Müzeler haftasını kutlarım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız