Sur duvarlarındaki festivaller

  • 28.05.2022 11:23

UZUN kış gecelerinin geride kaldığı, doğanın uzun uykusundan uyandığı, kuşların şarkı söylediği, hayata tekrar yeni bir merhaba dediğimiz bugünlerde, artan serotonin hormonuyla birlikte kapalı alanlarda artık kalmak istemiyoruz. Baharın gelişiyle birlikte artan fiziksel hareketliliğimiz neticesinde sosyalleşme ihtiyacımızın en üst seviyesindeyiz.

Tarih boyunca insanlar sosyalleşme amaçlı, açık hava etkinlikleri, festivaller ve sanat etkinlikleri düzenlemiş, belirli periyodlarda toplumun kendine has bir değerini kutlamak veya bir olay ve kişiyi anmak için sanatsal ve sosyal içerikli etkinlikler olan festivaller düzenlemişlerdir.

Örneğin kentimizin sosyal ve kültürel etkinlik tarihine baktığımızda, oldukça zengin olduğunu çeşitli arkeolojik ve epigrafik buluntulardan anlamaktayız.

Antik döneme ait pek çok yazıt, kentin Goth saldırıları sonrasında onarılan sur duvarlarında yeniden kullanıldığı için günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bu yazıtlarda kentin antik dönemdeki sosyal yaşamının ne kadar da renkli olduğunu görmekteyiz. Örneğin, MS 218 yılında İmparator Elagabalus Parth seferinden dönerken şehrimize uğramış ve kentin önde gelen kişisi M. Aurelius Asklepiodotianus Asklepiades ile bir araya gelerek kentte kendi adına uluslararası bir şampiyona düzeyinde festival düzenlenmesini istemiştir. Kentin varlıklı ve önde gelen kişilerinin finanse ettiği, katılımcıların bir ödül için yarıştıkları bu şenlikler, periyodik olarak her beş yılda bir kutlanmıştır. Bu tarz bir etkinliğin konu edildiği bir başka onurlandırma yazıtında da Aphrodisiaslı atlet T. Aelius Aurelius Menandros’un Pruias ad Hypium kentinde düzenlenen festivalde pankreas kategorisinde yarışma kazandığı yazmaktadır. Sportif şenliklerin yanı sıra sanatsal faaliyetlerinde olduğunu da Atinalı Tib. Claudius Philoksenos’un mezar yazıtından öğrenmekteyiz. Yazıtta, Atinalı bir tragedya oyuncusunun Prusias ad Hypium tiyatrosunda oyun sergilemek için geldiği sırada 25 yaşında öldüğü ve yıllar sonra mezar taşı Korinthos’lu bir meslektaşı tarafından tiyatro maskıyla süslenerek yeniletildiği yazmaktadır.

Kentin önde gelen zengin aileleri tarafından düzenlenen hem sportif hem de sanatsal faaliyetlerin olduğu Antonineia ve Asklepia festivalerinin, antik dünyada şehrimizde düzenlendiğini taşı toprağı tarih olan Konuralp bulunan antik kent surları arasında saklı kalmış onurlandırma yazıtlarından anlamaktayız.

Günümüzde ise haziran ayının ilk haftasında 6’ıncısı düzenlenecek olan “Geleneksel Düzce Otları Bereket Festivali” de geçmişteki festival geleneklerinin günümüze yansımış halidir.

Atinalı Tragedya Oyuncusunun Mezar Yazıtı

Konuralp, Batı Sur Duvarı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız