Konuralp Unesco yolunda mı? Neden olmasın!

  • 4.06.2022 15:20
  • (1)

KONURALP Düzce’nin kalbi, halkın birleşme alanı, ataların mirası…

Senelerdir süren özverili ve titiz çalışma ile bilimin halkla buluştuğu bir dünya…

Koruyup, sahip çıkanlara, yıllardır özveriyle çalışanlara ve hala çalışmakta olanlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum öncelikle.

Ama daha bitmedi, daha çok iş var.

Zengin kültürel bir mirasa sahip Konuralp’te daha kazılacak, korunacak, onarılacak ve sonunda halkla buluşturulacak daha çok miras alanı var.

Öyle ki bu kadar zengin bezemelere sahip bir tiyatronun varlığı, şehrin o dönemdeki varsıl mimarisinin bir kanıtı niteliğindedir adeta. Örneğin, Anadolu’da birçok antik tiyatronun oturma basamaklarında bulunmayan bir detay…Sadece bakmayıp, görenlerin fark edebilecekleri, müthiş bir işçilikle ve titizlikle dekoratif amaçlı yapılmış aslan pençeleri, kentin gösterişli sanat anlayışının mimariyle buluşmasıdır.

Mobilya ve ahşap oymacılığının, taşa yansımış hali olan bu küçücük detay, kentimizin sahip olduğu kültürel mirasının aslında ne kadar da büyük olduğunun göstergesidir.

Bu kadar büyük ve görkemli bir mimariye sahip tiyatronun varlığı, daha birçok Antik Çağ’a ait kamusal mimari yapının toprak altında, gün ışığına çıkmayı ve günümüz Konuralp kent dokusunda yerini almayı beklediğinin işaretidir. Roma köprüsü, su kemerleri, sur duvarları, antik çeşme ve hamam yapılarıyla birlikte Konuralp (Prusias ad Hypium) antik kentini, bir bütün olarak düşünmeliyiz. Antik Çağ, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi mimarisiyle harmanlanmış, içinde gezerken zaman tüneli etkisi bırakan Konuralp, adeta bir açık hava müzesi olma özelliği ile neden Unesco Dünya Kültürel Miras listesine girmesin?    

Bu listeye girme potansiyeline fazlasıyla sahip olan Konuralp, listede yer alan Safranbolu ve Cumalıkızık’a göre Hellenistik ve Roma kenti özelliklerini de içinde barındırması bakımından çok daha zengindir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • fatih konuralpli
    fatih konuralpli
    5.06.2022 00:13

    ben bir turişt olsan konuralp,e gelsem bu şehirde nereleri görmek isterdim öncelikle bazı alanlar şimdiden yollar trafikten çıkarılıp yaya yoluna çevrilmeli bunun planlaması yapılmalı yoksa konuralp bu tarafik konuralpte hep sorun oluyor merkez araba parklarından iki araba geçişine izin vermiyor atlı kapı tiayatro merkezi surlar oradan köprüye gezi turları düzenlenip konuralp cazibe merkezi olur hamamı unuttuk birde bir kapı yapıp ogün kaç kişi ziyaret ettigini belirtir spot koyulsa dikkat çeker

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız