Bolu’nun Artemisi… Düzce’nin Apollonu…

  • 3.09.2022 11:56
  • (1)

Uzun bir aradan sonra tekrar, yazmaktan çok keyif aldığım köşemdeyim. Düzce Postası ailesine bana bu köşeyi ayırdıkları için teşekkür ederek başlamak istiyorum sözlerime.

Şenlikler.. festivaller.. konserlerle.. yazlık sinemalar… zocuklar için çeşitli aktivitelerle dolu bir yaz geçirdi sevgili Düzceliler. Bir şehirde yasayanlar arasında birlik bütünlüğü, aidiyetlik duygusu sağlayan çok önemli olgulardır bunlar. 2013 yılından beri Düzce’de yaşamaktayım ve bu süre zarfında Düzce de böyle hareketlilik görmedim. Bütün bu organizasyonları yapan Düzce Belediyesi’ne teşekkürleri sunarım. Ancak şehrini seven ve iş ahlakına çok kıymet veren bir yerel yönetim bunu yapabilirdi.

Tüm yaz boyunca kentimizdeki bu hareketlilik sadece sanatsal faaliyetlerle de kalmadı.

2013 yılından beri kazısına devam edilen ve son üç yıldır inanılmaz bir şekilde hız kazanan Prusias ad Hypium antik kenti tiyatrosu kazılarında da müthiş bir buluntuyla karşılaşıldı.

Ki öyle böyle bir buluntu değil! Bir ilk..!

Bunca zamandır Konuralp tarihi alanında yapılan arkeolojik bilimsel kazılarda olsun, müze kurtarma kazılarında olsun böyle bir buluntuya rastlanılmamıştır.

Hoş geldin Apollon..hem de lyrinle birlikte..

Peki kimdir bu Apollon? Bizim tiyatromuzda ne işi var?

Mitolojiye göre Zeus ve Leto’nun çocuğu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Işığın, kehanetin, müziğin simgesidir. Hermes’ten aldığı lyri çalmayı o kadar sever ki yarışmalar düzenleyip, yarışma da birinci olan zavallı Marsyas’ı ağaca bağlayıp derisini yüzdürür. Apollon ile ilgili bir sürü mitolojik hikaye var da var. Bizim burada üstüne düşmemiz gereken konu, bizim tiyatromuzda ne işi var?

Müzikle olan bağlantısından dolayı antik tiyatronun buluntusu olması çok normal de on iki tane Roma tanrısının içinden neden Apollon? Çünkü bahsi geçen diğer tanrılardan Anadolulu bir tanrı olması bakımından çok önemli bir farkla ayrılır. Roma imparatorluğunun Anadolu eyaletinde bulunan Prusias ad Hypium kentinin tiyatrosun sahne binasına da bu yakışırdı.

Tıpkı kız kardeşi Artemis’in Bolu Claudiopolis kentinde bulunması gibi, Anadolulu ,iki kardeş iki kardeş şehirdeler. Belki bir sempozyumda ya da bir etkinlikte iki kardeş buluştulur kim bilir. Sözlerime burada son vermek istiyorum. Çünkü bu iki değerli kültürel miras ve daha niceleri hakkında anlatacak daha çok şey var. Şimdilik biz bu yazıya fragman diyelim..

 

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Emine Ates
    Emine Ates
    3.09.2022 20:05

    Bir Düzceli olarak çok sevindim. Böylesi önemli bi mitolojik eserin memleketim topraklarında ve arkeolojiye gönül vermiş sevgili Güzin Bilir, Ahmet Bilir ve tüm kazı ekibinin de katkılarıyla bulunmuş olmasi çok heyecan verici.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız