Medea’nın güzellik iksiri

  • 22.10.2022 10:45
  • (1)

ÜSKÜBÜ (ESKİ BAĞ) KOKULU ÜZÜMLERİ….

GEÇEN yıllarda Düzce Belediyesi paydaşlarından Beltur A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı Sayın İmran Aktepe’nin girişimleriyle, Konuralp’te bulunan üzüm bağlarını markalaştırılarak, kentimize değer kazandırmak amacıyla Tarım İl Müdürlüğüne müracaat edildi. Bunun üzerine Tarım İl Müdürlüğü görevlisi Mustafa Güler’in çalışmaları ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Asma Gen Kaynakları Milli Koleksiyon sorumlusu Tamer Uysal ve Mühendis Aslı Polat, Koordinatör Onur Ergönül Konuralp’e gelerek akademik araştırma ve incelemelerde bulundu.

Uzun zamandır köşemde yazmayı planladığım Konuralp üzümleri için araştırma yaparken, bu mükemmel farkındalık ve girişimcilik ile karşılaştım.

Öncelikle bu güzel farkındalığı ve girişimciliği için Sayın İmran Aktepe’yi tebrik ediyorum.

Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı olarak İmran Aktepe’den daha başkası olamazdı. Söz konusu Konuralp’in değerlerini markalaştırmak, ön plana çıkartmak, ülke turizmine kazandırmak ise o lokasyonda yaşayan, oranın havasını soluyan, topraklarına dokunan, her sokağında anıları bulunan ve en önemlisi vatanını milletini laf olsun diye sevmeyen, taşın altına elini sokabilen bir insan olması gereklidir. Tüm bu özellikleri barındıran Aktepe, memleketindeki tarihsel üzüm bağlarını Düzce’nin değerleri arasında görüp, markalaştırmak için ilk adımları atmış. Konuralp’in her sokağında olan bu üzümlerin bir anlamı ve derin bir tarihi olmalı ki bölgenin bir adı da Eskibağ’dır. Her ne kadar Vital Cuinet,  “Üskübi (Prusa ad Hypium) Düzce’nin 4 km kuzeyindedir, Büyücek bahçeler içindedir. Eskiden Eskibağ olarak söyleniyormuş. Eski bahçe anlamındadır. Hypia şehrinin harabesi üzerindedir” dese de kullanılan “bağ” ve “bahçe” kelimelerinden bir meyve yetiştirilen alan ya da üzüm kütüğü dikilen toprak parçası anlamının da çıkartılabileceğini söylemeden geçemeyeceğim. Eskibağ’dan kasıt, ister eski üzüm bağları olsun isterse Osmanlı Dönemi’nde Düzce ovasına yerleşen halkın, eski yerleşim alanlarını kastetmek için kullandıkları deyişleri olsun, bahsi geçen topraklardaki üzüm bağları, kentin köklü ve kadim tarihine eşlik etmiştir.

Biz bunu nereden mi çıkartıyoruz?

Kentte bulunmuş yaklaşık iki bin yıllık eserlerden.. mitolojik hikayelerden.. görsel sanatlardan…

Kentin kişiselleştirilmiş hali olan Tyke’nin sepetinin içindeki üzümlerden

Ya da Eskibağ’daki sıradan bir günün resmedildiği kabartmanın arka fonunda tasvir edilmiş asma kütüklerindeki üzüm salkımı betimlemelerinden…

Hatta dini mimari taşıyıcı elemanlarından olan sütun başlığının yan kısmını süsleyen panter betimlemeleriyle birlikte verilmiş asma yapraklarından...

Ya da daha yakın tarihimizden kalma Osmanlı mezar taşındaki bir tabak dolu üzümden.. veya diğer başka bir mezar taşındaki üzüm salkımlarından..

Hypia-Kieros-Prusias ad Hypium-Üskübü (Eski Bağ) isimleriyle birlikte tarih boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmış Konuralp’teki meşhur “kara üzüm” “kokulu üzüm” ya da latince adı “İsabella” olan üzüm, mitolojide de karşımıza Doğu Karadeniz’deki Kolchis Kralı Aietes’in kızı Medea’nın güzelliğini ve gücünü kokulu üzümün suyundan hazırlanmış özel bir banyoya borçlu olmasıyla çıkmaktadır.

Binlerce yıldır simgelerimizden biri sayılan kokulu kara üzüme sadece “bizim kokulu üzüm” “zaten her yerde var bundan” deyip geçmemeliyiz. Bunun önemini fark edip, markalaştırma konusunda öncülük etmişlere tekrar teşekkürlerimi sunarım. Tanıtımı ve hak ettiği değeri verilmesinde de devamlılığın sağlanmasını dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Abdullah Çelebioğlu
    Abdullah Çelebioğlu
    26.10.2022 02:46

    Nekadar önem verilse azdır. Çokdaha fazla öne çıkarılmalı ve kapama bağlar oluşturulmalıdır. Tebrik ederim.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız