Sağlık Turisti Chrysopolis

  • 12.11.2022 12:31

BU haftaki yazımda bu sene temmuz ayında TYKHE dergisinde yayımlanan araştırma makalemden bahsetmek istiyorum. Çünkü bilimsel dergilerdeki makaleler çok fazla topluma ulaşamamakta sadece yazarın bilimsel çalışmaları olarak literatürde yer almaktadır.

“Antik Çağ'da Bir Sağlık Turizm Merkezi: Klaudiopolis (Bolu) Örneği” adlı makalemde Antik Çağ'daki sağlık turizmini Prusias ad Hypium'a yakın bir territoryumdan örneklerle inceledim. Şimdi sizlere bu bilimsel çalışmadan bahsederken mesleki terminolojik kelimeler kullanıp, sizi sıkmayacağım. Günümüzde olduğu gibi antik dünyada da, bozulan sağlığını iyileştirmek, derdine derman olmak için suyun iyileştirici gücüne inanan, ta Nikiadan (İznik) kalkıp Claudiopolis (Bolu) kaplıcalarına gelen Chrysopolis'ten bahsedeceğim.

Antik Çağ'dan beri insanların tedavi amaçlı seyahat ettikleri ve gittikleri yerlerde rahatsızlıklarına çare aradıkları arkeolojik ve epigrafik buluntular sayesinde bilinmektedir.

Çağlar boyunca insanlar, su kaynaklarından temizlik, arınma, rehabilite ve tedavi amaçlı çeşitli şekillerde faydalanmışlardır. Suyun kutsallık kazanarak insanoğlunun yaşamına girmesi, retrospektif açıdan ele alındığında tarih öncesi çağlara kadar gidebilir.

Ön Asya uygarlıklarında, suyun hastalıkları temizleyen önemli bir madde olduğu kabul edilmiş, böylece inançlar doğrultusunda kutsallık kazandırılmıştır.

Yunan dünyasından Asklepiades, suyun hastaları tedavi etmedeki başarısını anlamış ve düzenli olarak banyo yapmayı tavsiye etmiştir. Roma Dönemi yazılı metinlerinde sıcak veya soğuk su kaynaklarının sağlık amaçlı kullanılması hakkında bilgiler bulunmaktadır. Anadolu'da yaşamış toplum çağlar boyunca şifa için sudan kas, iskelet, romatizmal hastalıklar olmak üzere çoğu rahatsızlığın tedavisinde faydalanmıştır. Zamanla suyun şifa gücünü keşfeden insanoğlu, sudan alacağı şifaya daha kolay ulaşabilmek için birtakım yapılara gereksinim duymuştur. Bu sebepten antik termal su kaynaklarının olduğu alanlara hamamlar, ılıcalar gibi mimari yapılar yapmışlardır. Böylece daha konforlu bir ortamda tedavi amaçlı sudan faydalanmışlardır.

Anadolu'nun antik Çağ ılıcaları ve buralarda görev yapan tıp bilginlerinin, deniz aşırı üne kavuşmuş olması, Klasik Dönemlerden beri Anadolu'nun sağlık turizminin merkezi olduğunu göstermektedir. Tam da bu nokta Düzce Bolu kenti sakinlerinin kentin jeolojik yapısı sayesinde sahip olduğu zengin termal kaplıcalarının öneminin farkında olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza Bolu Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde sergilenen bir yazıt çıkar. Yazıtta, “Ey yolcu, Chrysopolis'im ben, Nikaia ilinin bir yurttaşı gördüğün; nice tiyatrolarda sevinç katmışken bir zamanlar, eşim Longinus'u yad elde terk edip gittim; geldiğim kaplıcalarda çünkü, aniden ölüverdim; tek başına gömdü beni Julianus, dindarlık gereği, Longinus ise eşi Chrysopolis'in anısına 48 yıl görkemlice yaşadı. Sağlıcalıkla” ifadeleri yer alır.

Yazıttan da anlaşılacağı üzere, Bolu Kaplıcaları şifa bulmak için ziyaret edilen bir yer özelliğindedir. Modern anlamda sağlık turizmine ilişkin yapılan tanımlamaya bakıldığında kişinin sağlığına kavuşmak için ikamet ettiği yerden başka bir yere tedavi olmak amacıyla gitmesidir. Tedavi amaçlı gelen kişinin de sağlık turisti olarak tanımlandığı dikkate alınırsa, Klaudiopolis'in bir sağlık turizm merkezi ve Chrysopolis'in bir sağlık turisti olduğudur. Chrysopolis İznik'ten kalkarak bir hastalığının tedavisi için Klaudiopolis kaplıcalarına gelmiştir. Bu ifade, bulunan bölgenin antik çağ sağlık turizminde önemli bir merkez olduğunu gösterir. BoluDüzce teritoryumunun Antik Çağ'da sahip olduğu bu özellik, günümüzde de çeşitli termal kaplıcalar ile varlığını sürdürmektedir.

İşte sevili okurlar, bulunduğumuz coğrafyanın antik dünyadan beri ne kadar önemli bir yer olduğu açıktır. Arkeolojik bulguların, hak ettiği değeri verilip, sahip çıkılıp, gelecek kuşaklara aktarılıp, modern turizme kazandırılması açısından kente sağladığı katkı oldukça büyüktür.

Sağlıcakla kalın..!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız