Engellere engel olmak

  • 2.12.2022 15:08

ENGEL, bir işin gerçekleşmesini önleyen neden, bir işi yapılamaz duruma sokan şey.

Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kaza sonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel / işlevsel/ zihinsel/ ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/ yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Engel ve engelli kelimelerin anlamları sözlükte bu şekilde yer almaktadır.

1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu anlamlı günde, eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi amaçlanan çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Peki nedir bu etkinlikler?

Engelleri aşmak adına düzenlenen çeşitli konferanslar, basın toplantıları, engelli bireylerimize ücretsiz faydalanabilecekleri çeşitli tiyatro veya konser etkinlikleri yine engelli bireylerimize çeşitli hediyeler… Bunlar kuşkusuz iyi niyetli davranışlar, onları hatırlamak daha görünür hale getirmek için yapılan organizasyonlardır.

Fakat yanlış anladığımız bir durum var ortada.

Bugün, onların hayatlarını çok zor hale getiren engellerinin kutlandığı bir gün değil, yani kutlama günü değildir. Aksine engelsiz olanlara, sahip olunan engelle toplumda nasıl yaşanabildiğinin anlatıldığı bir gün olmalı.

Kuşkusuz Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesinden tutun da lise düzeyindeki öğrencilere kadar günün bu farkındalık kazanımıyla ile ilgili aktiviteler düzenleniyor. Yeni yetişen neslin bu konuda duyarlılığının oluşması açısından oldukça önemli aktiviteler bunlar.

Ama sanki bu özel günde, günün anlam ve önemiyle alakalı olarak engelleri anlamak için sahaya mı çıkmak gerekir. Mesela yerel yönetimler 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde ve ülkemizdeki 16 Mayıs Engelliler Haftası’nda, engelliler gözüyle yaya alanlarında (sokak ve caddeler), binalarda (sosyal yaşam binaları ve kamu binaları), toplu taşıma araçlarında yer mi alsa? Empati mi yapsa?

Ya da “engelsiz engelliler” o gün hiç hakkı olmadığı halde engelli tuvaletini veya engelli asansörünü kullanmasa mı? Ya da otobüslerdeki engelliler için ayrılan yeri çekinmeden kullanan “engelsiz engelliler”, bu sefer yaptıkları bu harekete cesaret edemeseler mi?

Engeli bir gün değil, 365 gün görüp, hatırlayıp, engellere engel olmak ümidiyle..

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız