Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Öfke patlaması

  • 25.05.2022 11:12

CUMA günü akşam haberlerini her zamanki gibi Fox tv'de izlerken hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı. Haberi sunan Selçuk Tepeli tarım arazilerinin etkin kullanılmaması ile ilgili bir haber sunulduktan sonra bir anda kendine hakim olamayıp öfke patlaması yaşadı ve masayı dağıttı.

Yaşanan bu olay benim için hiç sürpriz olmadı. Çünkü son birkaç aydır özellikte trafikte agresif sürücilerin sayısında artış olması insanlardaki anksiyetenin gün yüzüne çıktığını göstermişti.

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda ara sıra anksiyete yaşamak olağandır. Çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz.

Ancak kendimize ve çevremize zarar verecek ölçüde reaksiyonlar gösterilmesi normal bir olay değildir.

'Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır' dediği gibi ecdadımızın sinirlenme anında yansıtılan agresif söz ve davranışlar o an kişiye bir haz verebilir. Lakin eylem bitince geride kişinin içinde bir burukluk ve vicdani rahatsızlık bırakır. Bu mahcubiyet, yaşanan hazla kıyaslanamayacak ölçüde pişmanlık oluşturur.

Bu yüzden öfke kontrolü önemlidir. Kendisiyle barışık olmayan bir kişi herkesle kavgalı olur. Ve bir kere agresif yaşama alışan bir insan birçok kere bunu tekrarlar; bu durum artık kişinin mizacı olur, alışkanlık haline gelir. Daha sakin, tebessümün bol olduğu günlerde buluşmak temennisiyle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız