Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Kuru ekmek

  • 29.06.2022 10:19

Cahille oturup bal yiyeceğine, ilim sahibi ile otur kuru ekmek ye; ama kibirlinin önünden bile geçme...

İlim güzeldir insana irfan verir, hayatına yenilik katar. Gönüller boş kaldıkça kaygılarla veya gayri meşru arzularla dolar. İnsan hayatında yeni fikirlere yeni duygulara yeni dostlara kavuştukça manevi cihette bir genişleme sağlar. Midesi birkaç saat boş kalınca yiyecek arayışına giren bir kişinin, gönül aleminin günlerdir boşlukta kaldığı bir süreçte manevi gıda arayışına girmemesi büyük çelişkidir. En büyük manevi azık ise bu alemlerin yaratılış gayesini düşünerek, sebepsiz var olmadığını anlamak ve bunun neticesinde Kainatın Sahibinin rızasını kazanmaya yönelik bir hayat yaşamayı tercih etmektir.

İşte bu yüzden bunların farkında olmadan yaşayan cehalet içindeki bir insanla oturup en güzel ziyafetin çilesini çekmektense, anlam arayışındaki bir kişiyle beraber olup kuru ekmeğin huzuruna varmak elbette daha makbuldür. Öyle ya ben neden ruhumu bunaltayım, gönlümü daraltayım. İnsan biraz da bunun için gelir aleme. Ruhuna inşirah verecek Yaradan'a yakınlaştıkça huzuru bulacaktır. Lakin böyle bir ömürde korunmamız gereken diğer bir kitle de kibirli olanlardır. Onlardan da uzak durmak gerekir. Çünkü kibirli insanın yol arkadaşı tarihte ilk kibri yapan şeytandır. Böyle kimselerin kendi hayatlarında ve başkaları ile beraber bulundukları ortamlarda bereket olmaz.

Velhasıl yaşama gayesini unutan insanlarla oturup bal yiyeceğine, kendisini yaratanın yolunda bir ömür geçirme derdinde olan ilim sahibi ile otur kuru ekmek ye. Ama kibirli olanların önünden bile geçme çünkü yalnızlığa terk edilmek onlara verilecek en büyük nasihattir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız