Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Tatlı dil

  • 3.08.2022 12:25

Âlemi sen kendinin kölesi kulu sanma

Sen Hakk için âlemin kölesi ol kulu ol

Nefsin hevâsı için mağrûr olup aldanma

Yüzüne bassın kadem her ayağın yolu ol

Garazsız hem ivazsız hizmet et her cânlıya

Kimsesizin düşkünün ayağı ol eli ol

Allâh için herkese hürmet et de sev sevil

Her göze diken olma sünbülü ol gülü ol

İncitme sen kimseyi kimseye incinme hem

Güler yüzlü tatlı dilli, her ağızın balı ol.

Darendeli Hulusi Efendi'nin bu beyitlerini her fırsatta okurum. Çünkü modern çağın getirdiği önemli problemlerden bir tanesi de bu maalesef; kendini yeterli görme, kendini beğenme ve başkasını küçük görme hastalıklarının, başını alıp gittiği günlerden geçiyoruz.

Peki çözüm ne? Herkes başkasını terslese de biz yine de tatlı dilli olmak zorundayız. Meşhur bir kıssa vardır. Birgün güneş ile fırtına iddiaya girmiş. Üzerinde paltosu olan adamın giysisini hangisi çıkartabilecek diye kendi aralarında konuşmuşlar. Ve fırtına öyle bir şiddetli esmiş ki, üşüyen adam daha fazla paltosuna sarılmış. Daha sonra güneş çıkmış meydana. Bunun üzerine onun şefkatli sıcağına dayanamayan adam paltosunu çıkarmak zorunda kalmış.

Velhasıl negatiflik yaydığımız sürece, ekşimsi bir hayat bizleri bekler. Tevazu ile gönüllere ulaşmaktan başka çaremiz yok. Allah kalbimizi korusun, gerisi güzelleşecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız