Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Hafifle

  • 7.09.2022 10:16

BEDENLERİMİZ çok hantallaştı, tıpkı ruhumuz gibi. Sadece vücutlar obezite yaşamıyor, tutkuların obezliği de sarmış dört bir yanımızı. Son aylarda poğaça, simit fiyatlarına gelen yüklü zamlara o kadar seviniyorum ki. Çünkü başka türlü bu alışkanlıkları bırakacağımız yoktu. Poliklinikçi olduğum günlerde koşuşturmadan dolayı sabahları çay bile aklıma gelmez; soğuk su yaz-kış ilk tercihimdir. Geceden yatan hastaların kontrol tetkikleri tüm hekimlerin bilgisayar başına geçince baktıkları ilk şey olur. Öyle tabi ki kolay değil, size emanet edilen can; hani insanların rahata ermek için ömürlerini verdikleri şey.

İnsanlar bir araba alabilmek için 10 yıl, bir ev alabilmek için 20 yıl çalışıyor. Günler, geceler, yıllar birkaç mal-mülk sahibi olmak için feda ediliyor. Ancak genelde ihmal edilen, bu imkanların anlam kazanabilmesi için sıhhatli bir beden ve ruh yapısına sahip olunması gerektiğidir. Sahip olduklarınızın güzel olması yetmez, asıl bu güzellikleri hissedecek bir kalbimizin olması gerekiyor.

Velhasıl bu hayatta rahata erme şartlarının başında, yüklerden kurtulmak yani hafiflemek gerekiyor. Dünyevileşen insan, özgürlüğünü kaybediyor. Koskoca bahar-yaz mevsimi geldi geçti, kaç kişi bir köşede çimlere uzanıp dünyalık kaygılarını bırakıp gökyüzünü seyre daldı. Unutulmamalı ki maddeye anlam katan, ona sahip olanların ruh hâlidir. Kalbi çamurlaşmış insanın hayatına inşirah gelmez.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız