Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Mevsim hazan

  • 21.09.2022 11:18

Mevsim hazan, dünya yalan...

İşin esasında dünya hayatına yalan denmesi kısmen eksik bir bilgidir. Yalan olan dünyanın fâni, gelip geçici arzularıdır. Ve Yaradan’a yakınlaşmanın ilk kaidelerinden bir tanesi de, kişinin kendi fâniliğini anlamasıdır. Anlarsak, anlamsız gelecek dünyalık kaygılar. Farkına varırsak, faydasız gelecek maddeselliğin ön plana çıktığı uzun emeller.

Ve mevsim hazan, hüzün mevsimi. İlkbahar ve yazın ardından dökülen yapraklar, tenimize vuran rüzgarlar bizlere buram buram fâniliği hatırlatıyor. İnsan gün gelir anlar yüreğinin hâlinden, ancak kendisini yaradan anlar. O'ndan uzak kalmış bir kalpteki yalnızlık hissini, tüm dünya bir araya gelse dolduramaz. Tazeliğini kaybetmeyen bir gönülle bu hayatta var olabilmek isteyenler, Yaradan’a yakınlaşma derdine düşer. O'nun yolunda arayışta olan acziyetini ve dünyanın fâniliğini anlar. Tutkularının peşinde koşan ise O'ndan mahrum, kaygılara mahkum; durgun, yorgun ve mahzun yaşar.

Velhasıl hey gidi âciz insan, ne çok aldandın fâni dünyaya ve ne çabuk unuttun misafir olduğunu. Hazan mevsiminin, kendimizi muhasebe etmemize vesile olması niyazıyla...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız