Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Yatırım

  • 28.09.2022 09:47

EN büyük yatırım, çalışmaktır. Getirisi en yüksek olan sermaye birikimi, hayat tecrübesidir. Çalışan insan, istirahatın kıymetini anlar. Yorulan kişi için dinlenmek bir lütuftur. Lakin devamlı yatan insan için boş kalmak, boşlukta olmak eziyet gibi gelir.

Yaradan çok adaletli. Çok paran olunca, çok yemek yeme hakkına sahip olmuyorsun. Çok çalışırsan, yorulursan, kalori yakarsan yediğin yiyecekler vücuduna ağırlık yapmıyor. Bedenen yorulmayan, her bulduğunu yiyen bir kişide birçok hastalığın ortaya çıktığı bilinmekte. Kainat muazzam bir denge üzerine kurulmuş. İnsan metabolizması mevcut halinden 10 kat hızlı çalışıyor olsaydı, 10 tabak yemek veya tatlı yenilseydi yine de kilo problemi yaşanmayacaktı. Ve zenginlerin 10 misli çok yemesinden fakir fukaraya neredeyse hiç yemek kalmayacaktı.

Velhasıl bu alem çalışmak, mücadele etmek üzerine kurulmuş. Bizim hayatımızda yorgunluk olabilir ama yılgınlık asla. Mademki güneş her gün yeniden doğuyor ve yine mademki her sabah bu dünyada hayat yeniden başlıyor. Öyleyse yeni fikirler, yeni duygular ve dostlar ile bizim de alemdeki bu ahenge uyum sağlamamız gerekiyor. Yoksa yenilenmeyen insan, yenilmeye mahkum olacaktır. Sıradanlaşma ve durağanlaşma, hayat heyecanını azaltarak kişiyi çöküntüye götürecektir. İşin esasında bizim artık küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenmemiz gerek. Gözlerimizle uzaklardaki büyük şeylere o kadar çok daldık ki; elimizdeki, yakınımızdaki güzelliklerin farkına varamıyor hale geldik. Allah kalbimizi korusun, gerisi güzelleşecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız