Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Güneş

  • 19.10.2022 10:58

ŞEHİR hayatında yaşayan insanlar çoğu zaman havanın güneşli olmasını ister. Çünkü yağan yağmur yürüyen kişinin ıslanmasına, araç kullananların da trafikte sıkışıklık yaşamasına neden olabilir. Köy hayatında ise durum farklıdır; çiftçiler yağacak yağmuru gözler, çünkü su hayat verecektir toprağa, doğaya. Burada konumuz güneş olduğu için şehirli insanların beklentisini öne çıkardım.

Elbette çoğu kişi havanın güneşli, ferah olmasını ister. Ancak temiz hava kadar, temiz bir kalp de büyük ihtiyaçtır. Huzur bulmanın yolu, bu lütufları ikram edenin huzurunda olduğumuzun bilincine varmaktan geçer. Güneşin doğuşuna sevindiğimiz kadar, gönlümüze mana âleminin güneşinin yansımasını da arzulamamız gerekir. Güneşe ihtiyacımız olduğu kadar, gözlerimizin içinin de gülmesine çok muhtacız. Aranmak, dolanmak, dolaşmak lazım; gönlü güzel, sözü güzel insanlar bulmak için. Lakin bulunca da kıymetini bilmek gerekir. Güzel bir dost, kişinin gönül yükünü paylaşır. Heyecanını kaybettiysen, arkadaşını gözden geçirmelisin.

Bir gün bir talebe, 'beni yaratanı çok sevmek için ne yapmam gerekiyor' diye hocasına sormuş. Hocası da 'evladım en çok hangi yemeği seviyorsun' diye ona karşı bir soru yöneltmiş. 'Fark etmez ne bulsam yerim' cevabını almış. 'Peki en çok hangi çiçeği seversin' diye başka bir soru sormuş. 'Hepsini severim' cevabını almış. Hocası ne sorduysa talebesi hep genel yüzeysel cevaplar vermiş. En sonunda o bilge zat demiş ki 'evladım sen git önce sevmeyi öğren". Başta ailesine ve dostlarına vakit ayırmayan, onları doya doya sevmeyen, toprağa, havaya, aleme bir huzur katma derdi olmayan bir insanın yaşama gayesinin olmamasının onu durağanlığa, sıradanlığa götüreceğini unutmamız temennisiyle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız