Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Yükünü hafif tut

  • 9.11.2022 11:04

Yükünü hafif tut, yokuşlarda zorlanma. Cennet hayatını, dünyada yaşamak istemenin sonu hüsran olabilir. Umma ki üzülmeyesin. Unutursan üzülürsün. Dünyalıklar birer araç, Yaradana yakınlaşma derdine düşme ise amaçtır.

Bir gün sahildeki gençler topla oynarken, top denize kaçar. Oradaki bir genç topu yakalamak için denize atlar. Ancak hava rüzgarlı, deniz ise dalgalıdır. O kişi yüzdükçe top daha fazla denize açılır. Yüzen genç ile sahil arasında yüzlerce metre mesafe oluşmuştur. Nefes nefese kalan genç, işte o an telafisi olan dünyalık bir madde için bu kadar yıpranmaması gerektiğinin farkına varır. Evet öyleydi gerçekten; aldığın nefesin olmasa yalılarda yaşasan ne olur. Sahilden güvenli limandan uzaklaştıkça, dalgalı denizlerdeki tehlikeler unutuldukça, insanın mücadele gücü azalacaktır.

Her şey ait olduğu yerde hayat bulur. Bizim ait olduğumuz yer, bizi var edip yaratan, nefes alıp verdiren, gözlerimizi gördürüp sözlerimize anlam katan, kainatın sahibidir. Ne kadar zor bir hayat; o hayatta her türlü maddi keyifler var lakin o hayatın asıl sahibi, Yaradan yok. Ne kadar sahipsiz kalmış bir hayat. Sokakta yaşayan bir köpek sahipsiz kalmış ise bir köşede mahzun sabahlar. Ancak sahipli olan bir köpek ise sahibinin yanında özgüven içinde yaşar. Bizler de kalbimizin asıl sahibinden yani kainatın sahibinden uzaklaşırsak, kaygılarımızla baş başa kalırız.

Velhasıl tutkuların obezliğinden kurtulup, gönlümüzdeki maddesellik yükünü hafif tutmalıyız. Dünyaya aldananlar, en hafif rüzgarı bile fırtına gibi gözünde büyütür. Ama bâki âlemin varlığına inananlar, sabırla-şükürle ömrüne lezzet katar. Mana âleminin güzelliklerinden mahrum kalmamak niyazıyla...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız