Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Değişim

  • 16.11.2022 10:59

DÜNYA tarihinin en hızlı değişim sürecini yaşıyoruz. Eskiden mutlu olmak için her fırsat değerlendirilirken, şimdilerde kaygılar ön plana çıkıyor. Geçim kaygısı tabi ki ilk sırada. Maddiyat düşkünlüğü, maneviyatımızın yükselişinin önündeki en büyük engel.

Ruhsal çıkmazları giderecek en önemli kaide, fâniliğimizi hatırlamaktan geçiyor. 'Bu gece ölecekmiş gibi dünyaya meylet' nasihatinin unutulmasının sonu kalplerde kararsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Gönül âlemi istikrar ister. İstikamet devam ederse getirisi artar. Ticarette her gün yüzde 1 oranında kazanırsan, yüz gün sonra kazancın günlük 2 katından bile fazla olur, çünkü büyüyen sermaye kârı da artırır. Manevi hayatımız da böyledir her gün hakkın rızasını kazanma derdi devam ederse bir zaman sonra gönüllere yoğun bir sekinet yerleşecektir.

Kişinin derdi ya tükenişine ya da yükselişine sebep olur. Sadece kendi nefsi için yaşayanların tükenişi çabuk oluyor. Kaynayan su teorisinde su kaynayınca eğer ki başka bir şey için kullanılmazsa bir zaman sonra buharlaşıp tükenecektir. İnsanlar da böyle gönül biriktirme derdini bırakıp nefsini-keyfini büyütme telaşına düştükçe ruhsal çıkmazlar kaçınılmaz hale geliyor. Gönlü fakir olanın gönül darlığı yaşaması muhtemeldir.

Velhasıl dünyanın bu hızlı değişimi içinde maddiyatın çok daha fazla ön plana çıktığı bu yıllarda arka planda maneviyatınızı ihmal edersek, bu sürecin kaybedeni biz oluruz. 3 günlük dünya keyifleri için ebedi hayatın güzelliklerinden vazgeçmemeyi Mevlamız cümlemize lütfeylesin...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız