Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Lodos

  • 24.11.2022 12:48

MEVSİM kışa doğru yaklaşsa bile bir lodos gelir havalar bir anda ısınıverir, tıpkı mevsim yaza doğru varırken bir poyrazın esip insanları üşüttüğü gibi. Rüzgar deyip geçmeyin, gâh enerji kaynağı olur elektrik üretir gâh eser havayı temizler ferahlık yansıtır.

Günlerdir serin geçen hava şartları hafta sonu lodosla birden içimizi ısıtınca bu yazımın konusunu belirledi. İnsanın ruh hâli de esen rüzgara benziyor. Lodos güneyden estiği için ılık bir hava getirir. Teknik olarak sebebini tam bilmesem de güneydeki ülkelerin sıcak iklimini yansıttığı için oradan bize ulaşan rüzgarın ılık olduğunu düşünüyorum. İnsanın gönül alemi de böyledir. Gönlü güzel, tevazu sahibi kendisini yaratana yakın olan insanların yanında durmak bile bize iyi gelir. Onlardan bize hoş bir manevi esinti olur.

Kalp huzurlunun yanında huzur bulur, gafilin yanında gaflete meyledebilir. Soğuk iklime sahip ülkelerden gelen poyraz rüzgarı bile bizi üşüttüğü gibi Yaradan’ın rızasını kazanmaktan uzak, kalbi katılaşmış insanların yanında olmak bile bizim ruhumuzu daraltabilir. Kul hakkı deyince hep aklımıza başkasına yapılan kötülükler geliyor. Peki ya kalbi dünyaya meyletmiş bir insanın toplumun huzurunu kaçırması kul hakkı değil mi? Veya kalbi yumuşak, hoşgörülü, tatlı dilli insanların hayatımıza kattığı lezzet Allah katında ne kadar makbuldür değil mi?

Velhasıl çevremizdeki iyiliklerin veya kötülüklerin rüzgarı bizim hayatımızı etkiler. Nice insanın kalbindeki katılık nasıl ki yüzünü vuruyorsa, bizim de kalbimizi koruyup bu âleme hoş bir râyiha yansıtmamız lazım. Bazı alimler ruh ve rayiha(esinti) kelimelerinin aynı kökten geldiğini bildirir. Yani kimi zaman bir hüzün rüzgarı eser ruhumuzu muhasebeye sürükler, bazen de bir huzur rüzgarı eser şükrümüze lezzet katar. Mademki herkes seçtiği hayatın bedelini ödüyor, öyleyse bu dünyanın fâniliğine aldırmadan kurtuluşa erişebilmemiz niyazıyla muhabbetle kalın...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız