Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Tatbikat

  • 30.11.2022 11:26

DÜZCE depremi, ilgili kurumlar için aslında büyük bir fırsattı. Binlerce evde sadece çatlakların oluştuğu, devletin olası İstanbul depremi öncesi kendisini test edeceği kıvamda bir deprem yaşanmıştı. Bu süreçte isterdim ki Ankara ve İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerden daha güçlü katılım görebilseydik. Her mahallede deprem toplanma alanlarında ilgili kurumlarca acil ihtiyaç alanları oluşturulduğunu gözlemleyemedim. E devlet sitesinden giriş yapıldığında oturduğunuz bölgenin toplanma yerleri önceden hazırlanmış durumda ama birçok kişinin bu uygulamadan haberi olmadığını düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilgilendirmelerin, kapı kapı gezilerek tüm hanelere ulaşması sağlanmalı.

Hayat sahada yaşanır. Öğrenirsen değil yaşarsan hayat olur. Düzce depremi hem yapılacak yardım hem de devlet gücünün tatbiki açısından önemli bir sınavdı. İlgili kurumların yeterlilik analizini yapmak benim haddime düşmez ama bir evde bir hasta olunca 112 komuta merkezi nasıl ki 5 dakika içinde ambulans gönderiyorsa veya o hasta hastaneye vardığında nasıl ki saniyeler içinde müdahale ediliyorsa deprem olduğunda da saatler içinde şehrin tamamına yayılacak, dert dinleyecek seferberlik ekibinin önceden hazır olması gerekiyor. Bu değerlendirmeleri yapacak görevlileri sahada daha yoğun görmemiz gerekir çünkü çatlayan evlerin, patlayan-kırılan eşyaların haddi hesabı yok.

Tüm mahallelerinin ara sokaklarına varıncaya kadar, hangi ekibin nereyi ziyaret edip gerekli müdahaleyi yapacağına dair personel listeleri hazırlanmalı. Çök, kapan, tutun talimatını depremde kaç kişi uyguladı veya niye uygulanmadığına dair istatistiksel veriler elde edilmeli. Buna göre kişisel tedbirler tekrar gözden geçirilmeli. Ayrıca deprem toplanma alanlarının bilgisine nereden ulaşabileceğimizi, AFAD'ın düzenli aralıklarla vatandaşlara mesajla bildirmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak böyle afetlerde, zor günümüzde devletin bakanlarının şehrimize aynı gün gelmesi takdir edilecek bir durum. Sayın valimiz ve ekibinin genele dönük müdahalesi çok gayretli ve başarılı. Bununla birlikte lokal olarak da tüm haneleri ziyaret edebilecek hızlı bir sistemin kurulmasının daha etkileyici olacağını düşünüyorum. Allah tüm hayırları nasip etsin, bütün şerlerden muhafaza eylesin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız