Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Gönlünü kullan

  • 18.01.2023 10:47

'AKLINI kullan' ifadesini birçoğumuz duymuşuzdur. Hata yapmayı önlemek için en sık yapılan öğüttür. 'Aklını başına al' nasihatini de kullanmayan yoktur. Mesela en çok yapılan dualardan bir tanesi de; 'Allah akıl-fikir versin' sözüdür. Elbette aklını kullanmak büyük bir ihtiyaçtır. Lakin bununla birlikte kullanılması gereken bir başka hazine ise, gönlünü kullanmaktır.

Kalp nimeti olmasaydı, beyin hesap makinesine dönerdi. İnsan fıtratı gereği hesap yapar. Kar mı ettim, zarar mı? İşte bu hesaplar genelde beyinde olur. Özellikle maddi kayıp ve kazançlar akılla yapılır, ancak yaşanan süreç gönlünü yorar. Bu nedenle 100,000 lira borcu olan ile 100,000 lira parası olup bunu nasıl 200,000 lira yaparım derdine düşenler, neredeyse aynı oranda mutsuzdur.

Gönül alemini dünyanın faniliğinin farkına varma bilinci ile doldurmayanlar, yaşadıkları nimetlerden yeteri kadar lezzet alamazlar. Şükür, nimetin lezzetini arttırır. İşte bu yüzden gönlünü kullan diyoruz. Senin bir kalbin var artık bunun farkına var. Ve bu kalbin bir sahibi var, O'nun da huzuruna var.

Hayırlı bir yolda başarıya ulaşmak için elbette aklını kullanmak gerekir. Ama bu yolda istikamete ve istikrara erişmek için yüreğini de koyman gerekir. Bu hayatta güçlü olmak için kalbinin güçlü olması gerekir. Kalbinin güçlü olması için de güç ve kuvvet sahibi ile beraber olman gerekir. Gönül alemin boş kalırsa, orayı maddi arzular doldurur. Lakin bu heveslere çoğu zaman ulaşamayan insan, kaygılara kapılır. Kanaatkar olmasını bilenlerin ise gönlü geniş olur. Velhasıl Mevlam cümlemizin kalbini korusun ve gönlünü O'nun rızasını kazanma yolunda kullanabilenlerden eylesin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız