Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Göğüs Cerrahı

Muhtaçsın

  • 4.02.2023 14:43

İHLAS suresinin önemini herkes bilir. Fatiha'dan sonra en çok ezberlenen ve okunan suredir. 2. ayette geçen 'Samed' ismi her şeyin Allah'a muhtaç olduğunu, Allah'ın ise hiç kimseye muhtaç olmadığını ifade eder. Hepimiz Yaradan'a muhtacız çünkü O, Kainatın Sahibi ve Hüküm Sahibidir.

Aciz olan insan, Aziz olan Allah'tır. Bu kaideyi bilenler günde 5 vakit Yaradan'ın huzuruna varırlar. Herkesin ruhunda Yaradan'ın dokunuşu vardır. Ondan uzaklaştıkça insan yalnızlık yaşar. Yıllar önce Necip Fazıl Kısakürek 'durun kalabalıklar bu yol çıkmaz sokak' diyerek dünyanın gurbet yeri olduğunu anlatmıştı. İşte bu kaideler unutulunca yaşamak karmaşık bir hale dönüşüyor.

Allah'a muhtaç olan insan aynı zamanda O'nu hatırlatan şeylere de muhtaçtır. Bu yüzden güzel dostlara, güzel sohbetlere çok ihtiyacımız var. Birbirine muhtaç olduğunu unutan insanlar, yalnızlığın kasvetine bürünüyor. Velhasıl Yaradan'ı hatırlatan şeylere de muhtaç olduğumuzun farkına varmak gerekiyor. Aksi takdirde bir tek kendisini yaratana yönelmemek için, birçok dünyalık tutkunun peşinden koşmak zorunda kalınan bir hayat yaşamaya mahkum oluruz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız