Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL Gazete: Düzce Postası drserkanozkul@gmail.com Göğüs Cerrahı

Koruköy kavşağı

  • 26.07.2023 10:20

2022 yılının son günlerinde Düzce Valiliği'nin ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirdiği İl Trafik Komisyonu toplantısında birçok okulun olduğu, öğrencilerin yoğun olarak kullandığı Servet Bucurgat Caddesi'ne ağır tonajlı araç girişi yasaklanmıştı. Düzce Fen Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu başta olmak binlerce ilk, orta ve lise eğitim-öğretim öğrencilerinin yer aldığı bu güzergah için alınan bu karar gerçekten çok önemliydi.

Komisyonda alınan kararda;  “Akçakoca Yolu Sancaklar mevkiinde galericiler sitesi girişi hal kavşağına kadar olan güzergah, Körpeşler mahallesi ve Karahacımusa mahallesini kapsayan Memursen, Aşiyan Konakları önündeki bulvarda trafik yoğunluğunun artması, çok sayıda ikamet ve okulun bulunduğu güzergah üzerindeki trafik düzeni ve güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile D-655 Karayolu Karaca Kavşağı ile Servet Bucurgat Caddesi, Ruhi Kurnaz Bulvarı Kavşağına kadar olan kesimde İl Trafik Komisyonu’nun 27.12.2022 tarih ve 2022/46 sayılı kararı ile ağır tonajlı (kamyon, çekici türü) araçların (ev eşyası taşıyan araçlar hariç Zabıta Müdürlüğü’nden izin almak kaydıyla) girişi yasaklanmıştır.” ifadeleri yer alıyordu.

Ancak maalesef bu karar bir türlü aktif bir şekilde uygulanamadı. Her geçen gün yaşanan kazalar artmaya devam ediyor. Bununla birlikte yeni açılan Çamköy Mahallesi ile Körpeşler Mahallesini bağlayan yol güzergahı, bu bölgedeki durumu iyice komplike bir hale getirdi. Çoban, Öztürkler ve Olimpiyat Kavşaklarının yerine alternatif olarak sunulan Koruköy Kavşağının bu yoğunluğu kaldıramayacağı çok aşikardır.

Sonuç olarak bu bölgenin çok acil EDS ile ağır tonajlı araç denetimine ihtiyacı var. Bununla birlikte buradaki ışıksız kavşaklar için trafik ışığı ihtiyacı olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde eylül ayında okulların açılması ile birlikte yaya trafiğinde yaşanacak yoğunluk artışı dikkate alındığında, önümüzdeki sürecin olumsuzluklara açık olduğunu gözlemlemekteyim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız