Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL Gazete: Düzce Postası drserkanozkul@gmail.com Göğüs Cerrahı

KİM GÜÇLÜ?

  • 9.08.2023 10:00

Güçlü olmak istiyorsan, öncelikle kalbinin güçlü olması gerekir. Kalbinin güçlü olabilmesi için de, güç ve kuvvet sahibi Yaradan ile beraber olunması gerekir. Her ne kadar modern dünyanın gözünde para, makam, madde gücü temsil ediyor olsa da; hakikatte insanı yücelten değer, gönül aleminin yani manevi hâlinin güzelliğidir.

Güçlü olmak, mal-mülk sahibi olmanın çok ötesinde; Kainatın Sahibi'ne yakın bir hayat yaşayanların ulaşabileceği bir makamdır. 'Mal sahibi, mülk sahibi hani bunun ilk sahibi? Mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan.' dediği gibi Yunus Emre'nin; dünyanın faniliği her yerimizi sarmış durumda. Bu bilinçte olmayanlar, dünyaya aldanmış oluyor.

Lakin dünyayı, ebedi hayatın tarlası olarak görenler; her daim Yaradanın rızasını kazanma derdini taşıyorlar. İşte bu dertlenme, kişiyi yücelten bir unsurdur. Ve bu halde olanlar daha güçlüdür.

Sonuç olarak kalbimiz boş, gayri meşru şeyler ile meşgul olursa bizler zayıflarız, özgüven kaybederiz. Ancak Allah’ın huzurunda olduğunun farkına vardıkça insan, dünyanın faniliğini anlayarak dünyevileşmekten kurtulacak ve huzurlu bir hayat yaşayacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız