Dr. Serkan ÖZKUL
Dr. Serkan ÖZKUL Gazete: Düzce Postası drserkanozkul@gmail.com Göğüs Cerrahı

VER

  • 15.08.2023 09:44

Almak istiyorsan öncelikle vermesini bilmen gerekir. Mesela gönül almak istiyorsan önce sen gönül vermelisin. Veya madde dünyasında bir alışveriş yaparken, sahip olmak istediğin ürünleri ancak bedelini ödeyerek teslim ederler. Devlet ile vatandaş arasındaki ilişkide böyledir. İnsanlar, vergilerini güzel ödedikçe; karşılığında kamu hizmetleri verimli hale gelir. Lakin devletin hakkı hiçbir zaman tam olarak layıkıyla ödenmez. Çünkü onda 85 milyon insanın hakkı vardır. Onun için mali durumun uygunsa, bazen hakkından feragat edebilirsin.

Kul ile Kainatın Sahibi arasındaki ilişki de genel olarak böyle seyreder. Dua ederken 'Ya Zel Celali Vel İkram' ismini sıkça kullanmak gerektiğini biliyoruz. Yani 'Celal ve İkram Sahibi' olan Allah'tan istiyoruz. İşte burada kritik nokta; Allah'ın Celal makamının, O'nun kudretinin her daim huzurunda olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor. Hüküm Sahibi O'dur. Onun için Allah verirse alemin tadı olur, aksi takdirde O'nsuz geçen her günün sonu efkara dönüşür.

Nasıl ki bir lokantaya gittiğinde, oradan ayrılırken yediğin yemeklerin hesabını ödemen gerekiyorsa; manevi cihette de Yaradanın bu kadar nimetlerinden istifade ederken, buna mukabil şükrünü güzel yapman gerekir. Belki de Allah, verdiği nimetlerin şükrünü eda etmediğimiz için daha fazlasını ziyadeleştirmiyordur. İşte böyle alışverişlerin yoğun yaşandığı şu fani alemde, Mevlam cümlemizi yollarından ve dostlarından ayırmasın.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız