“Ekosistem Yönetimi Çok Yönlü Bir Kavram”

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından, 21 Mart Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği ve Orman Ekosistemlerine Etkileri” başlıklı program çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

“Ekosistem Yönetimi Çok Yönlü Bir Kavram”
23.03.2022 - 12:41
Haber Merkezi

65. Orman Fakültesi Konferans Serisi kapsamında gerçekleştirilen programa; Düzce Üniversitesi “Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu, davetli konuşmacı Akdeniz Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Necmi Aksoy, Dünya Ormancılık Haftası’nı kutladıklarını ifade ederek böyle anlamlı günde bir arada oldukları için memnuniyetini ifade etti. Mesleğin önderlerinden Prof. Dr. Tuncay Neyişçi’yi konuk ettiklerini belirten Prof. Dr. Necmi Aksoy, kendisinin doğanın bilimsel bakışla tabana yayılmasında öncü bir kişi olduğunu söyledi.

Programın davetli konuşmacısı Akdeniz Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “Küresel İklim Değişikliği ve Orman Ekosistemlerine Etkileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Öğrencilerin çevrelerine ördükleri sınırları açmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, öğrenilen farklı bilgilerin ormancılığın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına işaret etti.

Ekolojide hiçbir şeyin tek boyutlu olmadığını dile getiren Prof. Dr. Neyişçi, ekosistem yönetiminin çok yönlü bir kavram olduğunu ifade ederek meslek olarak ekolojik uygulayıcılar olduklarını sözlerine ekledi.

Son yıllarda sık yaşanan orman yangınlarının temel nedeninin, agresif yangın söndürme stratejileri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, sistemi anlamadan kısa sürede yangın söndürme stratejileriyle orman yangınlarının büyüyebileceği tespitinde bulundu. Orman yangınlarında helikopterlerin ateşin üzerine attığı suyun buharlaştığını ve alevlerin tekrar yükseldiğini söyleyen davetli konuşmacı, suyun yanmamış alanlara atılması durumunda daha etkili olacağını dile getirdi. Ayrıca rüzgar önleyici perdelerin de yangın söndürmede etkili olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Küresel iklim değişikliği ve orman ekosistemlerine etkileri konusunda önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız